شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

آیا مگس نیش میزند؟ معرفی مگس های نیش دار

در این مطلب از مجله شلپ به شما خواهیم گفت که آیا مگس نیش میزند یا خیر و مگس های نیش دار کدام مگس ها هستند و راه مقابله با آنها چیست. آیا مگس نیش میزند ؟ شاید یکی از سوالاتی که در ذهن شما بارها و بارها نقش بسته، این سوال باشد که آیا […]

آیا مگس نیش میزند
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله شلپ به شما خواهیم گفت که آیا مگس نیش میزند یا خیر و مگس های نیش دار کدام مگس ها هستند و راه مقابله با آنها چیست.

آیا مگس نیش میزند

آیا مگس نیش میزند ؟

شاید یکی از سوالاتی که در ذهن شما بارها و بارها نقش بسته، این سوال باشد که آیا مگس نیش میزند  و یا اصلا توانایی همچین کاری را دارد یاخیر؟ باید بدانید که مگس ها همیشه نیش نمی زنند، اما این حرف بدان معنا نیست که آنها نیش ندارند. مگس ها معمولا زمانی این کار را انجام می دهند که قصد تامین وعده های غذایی خونی خود را داشته باشند. تغذیه از خون، یکی از وعده های غذایی مگس است و آنها در بعضی موارد، در کنار تغذیه از شیرابه ها و باقی مانده های مواد غذایی، سعی در تامین نیاز بدن خود با خون می کنند.

در این راستا مگس ها عمدتا از خون حشرات دیگری نظیر پشه ها و یا سوسک هایی که قبلا مرده اند، تغذیه می کنند. اما گاهی ممکن است که آنها برای تامین این خون از بدن انسان استفاده کنند و با خرطوم کوچکی که دارند به شما حمله کنند و شما را نیش بزنند!

البته جای نگرانی نیست، چرا که نیش مگس در اکثر موارد آن چنان هم خطرناک نیست و حتی شاید شما آن را هنگام گزیده شدن، احساس هم نکنید. البته ورود نیش مگس به بدن شما در مواردی که قبلا دارای آلودگی باشد، می تواند برای شما خطرناک باشد.

انواع مگس نیش دار کدام است ؟

شاید بسیاری از شما ندانید که مگس ها در واقع نوعی پشه در ابعاد بزرگتر هستند. در حقیقت پشه ها کشنده ترین موجودات روی زمین هستند و پشه آنوفل که عامل بیماری مالاریا می باشد، کشنده ترین نوع پشه در سراسر جهان است.

معمولا خر مگس ها رایج ترین نوع مگس های نیش دار هستند و نیش آنها می تواند برای فرد گزیده شده دردناک باشد. خرمگس ها در سراسر جهان حدود ۷۵۰ هزار گونه دارند و می توانند ناقل بیماری های بسیاری باشند. یک خرمگس، گونه ای از مگس است که دارای جثه بزرگ تر و وزن بیشتری است و در باغ ها و مناطق کشاورزی و یا در شهرها و در لابلای درختان بیشتر رویت می شود.

انواع مگس نیش دار

یک نمونه مگس گوزن

علائم نیش مگس چیست ؟

همان طور که گفتیم خرمگس ها جزء مگس های نیش دار به شمار میروند و ده ها هزار گونه از آنها در سراسر جهان و در اقلیم های مختلف وجود دارند. در ادامه پاسخ به این سوال که  آیا مگس نیش می زند ، باید به شما بگوییم که با توجه به محلی که شما در آن زندگی می کنید؛ ممکن است با انواع مگس های نیش دار روبرو شوید.

برای مثال در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، مگس های ماده ممکن است شما را نیش بزنند. گزیده شدن توسط این مگس ها باعث می شود تا برجستگی ها و تاول های قرمز رنگی به صورت ریز روی پوست شما ایجاد شوند و گاهی نیز ممکن است نیش این مگس نوعی بیماری انگلی را به شما منتقل کند.

در مناطقی که در آنها اراضی جنگلی و آبخیز وجود دارد نیز مگس گوزن ها که گونه ای از خرمگس ها هستند نیز وجود دارند که ممکن شما را نیش بزنند. این مگس ها که دارای چشمانی سبز یا طلایی هستند، در روزهای گرم تابستان فعالیت و تحرک بالایی  دارند. نیش این مگس ها می تواند باعث قرمز شدن و خارش و تورم پوست فرد شده و در برخی موارد ممکن است منجر به بروز تب خرگوش یا مرگ در افراد شود.

چگونه میتوان از نیش مگس های نیش دار در امان بود ؟

با دانستن اینکه در چه ساعاتی از روز و در چه فصل ها و چه مناطقی مگس های نیش دار بیشترین فعالیت را دارند، میتوانید از گزیده شدن توسط این مگس ها در امان باشید. معمولا خرمگس های سیاه و مگس اسب ها در طول روز و در فصل تابستان بیشترین فعالیت را دارند و مگس گوزن ها در فصل بهار فراوان هستند. پس در این مواقع هوشیار باشید و تا حد امکان در مناطق جنگلی یا مردابی  حاضر نشوید و در صورت ورود به چنین مناطقی، سعی کنید تا پوست خود را با لباس یا دستکش  بپوشانید.

محافظت در برابر نیش حشرات

استفاده از پوشش مناسب برای جلوگیری از نیش مگس در مکان های پرخطر

در این مقاله سعی داشتیم تا این سوال که آیا مگس نیش میزند را به بهترین شکل ممکن پاسخ دهیم. در نهایت باید بگوییم که بله مگس ها هم نیش میزنند، اما جای نگرانی نیست چرا که مگس های خانگی عمدتا بی آزارند و اگر در مناطق جنگلی، زراعی و مردابی در فصل گرم سال حضور پیدا نمیکنید، به هیچ وجه جای نگرانی بابت گزیدگی توسط  نیش مگس وجود ندارد.

 

منبع:

terminix


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید