شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

اسکیمو چیست؟ همه چیز درباره زندگی اسکیموها

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که اسکیمو ها چه کسانی هستند و نژاد، زبان، غذا و آداب و رسوم آنها چیست. با ما در ادامه مطلب همراه باشید. اسکیمو کیست؟ اسکیمو (Eskimo) به مردمی گفته می شود که در گستره نوار شمالی کره زمین و در قطب شمال و […]

اسکیموها
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که اسکیمو ها چه کسانی هستند و نژاد، زبان، غذا و آداب و رسوم آنها چیست. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

اسکیمو کیست؟

اسکیمو (Eskimo) به مردمی گفته می شود که در گستره نوار شمالی کره زمین و در قطب شمال و مناطقی نظیر سیبری، کانادا، آلاسکا و گرینلند زندگی می کنند. اسکیموها مردمی با چشمان بادامی، قدی کوتاه، دست و پاهایی کوتاه تر از افراد عادی و صورتی با گونه های برجسته و پهن می باشند که این فیزیک بدنی به آنها در تحمل هوای سرد و قطبی کمک می کند.

اسکیموها

یک خانواده اسکیمو

اسکیمو یعنی چه؟

از گذشته واژه “اسکیمو” معمولا به اهالی ساکن در آلاسکا اشاره داشت. اما امروزه استفاده از این واژه برای اهالی آلاسکا چندان رایج نیست. به طور کلی واژه “اسکیمو” به معنی “گوشت خام خواران” می باشد. امروزه واژه اسکیمو در بین عموم، اشاره به مردمی دارد که در نواحی قطبی زندگی می کنند و خصوصیات ظاهری خاصی نظیر چشمان بادامی و قد کوتاه را دارا می باشند.

زبان اسکیموها

به طور کلی اسکیموهای هر منطقه با زبان خاصی صحبت می کنند. به طور کلی گویش های مختلف زبان اسکیمو- آلوت در مناطق مختلفی نظیر گرینلند، کانادا، آلاسکا و شرق سیبری (روسیه) توسط مردم صحبت می شود. اسکیمو – آلوت یک زبان واحد است و دو لهجه زنده دارد. یکی لهجه “یوپیک” که در سیبری و جنوب غربی آلاسکا صحبت می شود و دیگری لهجه “اینوت” که در شمال آلاسکا، کانادا و گرینلند صحبت می شود.

نژاد اسکیموها

نژاد و ریشه اصلی تمام اسکیموهای دنیا از دو قوم اصلی و معروف اینوت و یوپیک سرچشمه می گیرد. اسکیموهای اینوت عمدتا در شمال آلاسکا و کانادا و گرینلند زندگی می کنند و اسکیموهای یوپیک بیشتر در جنوب غربی آلاسکا و بخش شمالی سیبری در روسیه سکونت دارند.

خانه اسکیموها چگونه ساخته می شود؟

به طور کلی به خانه اسکیموها، “ایگلو” گفته می شود. یک ایگلو در واقع یک کلبه ساخته شده از قطعات یخ می باشد. به طور معمول میانگین دمای مناطق قطبی و مناطقی که اسکیموها در آنها سکونت دارند چیزی حدود ۵۰ درجه زیر صفراست. دمای داخل ایگلوها می تواند در محدوده ای بین ۷- درجه سانتیگراد تا ۱۶ درجه سانتیگراد بالای صفر قرار بگیرد.

برفی که برای ساخت ایگلو استفاده می شود، باید دارای مقاومت ساختاری کافی برای برش و انباشت مناسب باشد. بهترین برفی که برای این منظور استفاده می شود، برفی است که در اثر باد منفجر شده است و برفی که به راحتی در زمین و در هوای آرام ساکن شده است، مفید نیست. خواص عایق برفی باعث می شود که داخل ایگلو نسبتا گرم بماند.

معمولا درب ورودی ایگلو با برف شل، پوست گوزن و یا خز پوشانده می شوند تا میزان نفوذ باد و هوای سرد به داخل کلبه، هنگلم باز شدن درب آن کاهش یابد. از نظر معماری، ایگلو به این دلیل منحصر به فرد است که ساختار آن شبیه گنبدی است که بر پایه بلوک های یخی مستقل که به یکدیگر تکیه داده شده اند، ایجاد شده است و نیازمند هیچ ساختار پشتیبان اضافی دیگری نیست.

خانه اسکیمو ها

نمایی از خانه اسکیموها

اسکیموها چگونه خود را گرم می کنند؟

معمولا اسکیموها برای گرم کردن خود از لباس های منحصر به فردی استفاده می کنند. آنها از کفش ها و پالتوهایی که از پوست حیوانات به خصوص حیوانات دریایی نظیر گراز دریایی یا گوزن و خرس تهیه شده است، برای گرم کردن خود استفاده می کنند. اسکیموها در یکی از سردترین شرایط آب و هوایی در کره زمین زندگی می کنند، از این رو نیاز به البسه ای دارند که بدن آنها را در برابر این سرمای طاقت فرسا گرم نگه دارد. استفاده از پوست گوزن برای تهیه پالتو یکی از رایج ترین کارها در میان اسکیموهاست.

غذای اسکیموها چیست؟

به طور کلی رژیم گوشتخواری در میان اسکیموها شدیدا رواج دارد و آنها از گوشت حیواناتی نظیر گوزن شمالی، گراز دریایی و انواع ماهی ها به عنوان غذای اصلی خود استفاده می کنند. شاید بتوان گفت که غذاهای دریایی و ماهیان مهم ترین منبع تغذیه اسکیموها به شمار می آیند.

اسکیموها به دلیل پوشش محدود گیاهی در مناطق سردسیر و قطبی، از سبزیجات و گیاهان اندکی در برنامه غذایی خود استفاده می کنند. شکار گاو مُشک در برخی مناطق قطبی نیز میان اسکیموها رواج دارد، ضمن اینکه هیچ پرندهای در نواحی سکونت اسکیموها وجود ندارد که از دید آنها خوراکی نباشد! پرندگان دریایی کوچک جزء مهمترین شکار اسکیموها به عنوان غذا به حساب می آیند.

غذای اسکیموها

یک اسکیمو در حال ماهیگیری در شکاف یخی

ازدواج اسکیموها چگونه است؟

در فرهنگ اسکیموها ازدواج یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است. طبق اعتقادات آنها، یک زن و مرد اسکیمو برای زنده ماندن به یکدیگر احتیاج دارند و زوج های متاهل برای غلبه بر شرایط سخت زندگی، باید با هم کار کنند. در میان اسکیموها، یک زن جوان پس از بلوغ واجد شرایط ازدواج است، اما یک مرد برای اینکه ازدواج کند باید قبل از آن خود را به اثبات برساند و ثابت کند که از عهده حمایت و مدیریت یک زندگی و خانواده برخوردار است. یکی از ملاک های تعیین این شاخصه در میان مردان اسکیمو، میزان توانایی یک مرد  در شکار پرندگان و صید ماهی برای تامین غذای روزانه است.

ازدواج های اسکیمویی به ندرت شامل مراسم بزرگ هستند و زوجین اغلب پس از تولد فرزند اولشان، متاهل قلمداد می شوند. از قدیم در میان مردان اسکیمو، پدیده چند همسری نیز وجود داشته است، اما این قضیه در مورد مردان معدودی صدق می کرد. در میان اسکیموها برای زن هیچ مهریه یا جهیزیه ای وجود ندارد و هر دو طرفین زن یا شوهر حق طلاق دارند، با این حال در میان اسکیموها طلاق ناامید کننده قلمداد شده و به طور کلی برای وجهه یک خانواده خوب نمی باشد.

 

 منابع

wikipedia

wikipedia

bushcraftbuddy


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید