جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

جالیز چیست؟ انواع محصولات جالیزی کدام است؟

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که جالیز چیست و انواع محصولات جالیزی کدام است. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. جالیز چیست ؟ جالیز یا پالیز در واقع به مزرعه ای گفته می شود که در آن انواع صیفی جات نظیر خربزه، هندوانه، طالبی و یا خیار […]

جالیز چیست
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که جالیز چیست و انواع محصولات جالیزی کدام است. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

جالیز چیست

جالیز چیست ؟

جالیز یا پالیز در واقع به مزرعه ای گفته می شود که در آن انواع صیفی جات نظیر خربزه، هندوانه، طالبی و یا خیار کشت و برداشت می شود. جالیزها مهمترین منابع تامین کننده صیفی جات و میوه های تابستانی و آبدار هستند. در یک جالیز می توان یک نوع محصول خاص و یا  چند نوع محصول صیفی را کشت کرد. جالیزها اغلب در مناطقی با آب و هوای معتدل و دارای خاک حاصلخیز مشاهده می شوند.

انواع محصولات جالیزی چیست ؟

صیفی جات زیادی در دسته میوه های جالیزی قرار می گیرند، اما مهمترین محصولات جالیزی عبارتند از:

  • هندوانه
  • طالبی
  • خربزه
  • کدو حلوایی
  • گرمک
  • دستنبو
  • کدو حلوایی
  • خیار

فواید میوه های جالیزی

میوه های جالیزی به علت تراکم مواد مغذی که در آنها وجود دارد، می توانند به بدن شما کمک کنند تا انرژی شما از طریق افزایش قند خون به صورت طبیعی افزایش یافته و در طول روز حس نشاط و سرزندگی داشته باشید. میوه های جالیزی دارای آنتی اکسیدان بالایی هستند که می تواند سبب درخشندگی، شفافیت و تقویت موها و پوست شما گردد.

آب فراوان موجود در میوه های جالیزی می تواند عطش و گرمای بدن شما را در فصل تابستان کاهش داده و با ایجاد تعادل در میزان آب بدن، غلظت خون شما را کاهش داده و سبب بهبود عملکرد کلیه های شما گردد. بهترین زمان استفاده از میوه های جالیزی به عنوان یک میان وعده یا دسر در میانه روز یا غروب می باشد.

میوه های جالیزی

شرایط کاشت محصولات جالیزی

برای کاشت میوه های جالیزی، معمولا مناطقی با آب و هوای معتدل یا گرم که دارای بارش های مناسب و خاک حاصلخیزی باشند، بهترین مکان است. کشت محصولات جالیزی به آب فراوانی نیاز دارد، به گونه ای که طبق آمارها، برای تولید یک کیلو هندوانه، چیزی حدود ۲۸۵ لیتر آب مصرف می شود که رقم بالایی است. از این رو مناطق پرباران برای کشت میوه های جالیزی بهترین مکان هستند. به طور کلی  میوه های جالیزی در مناطق با آب و هوای گرم، بهتر و سریع تر ثمر می دهند. بهترین نوع زمین برای کشت میوه های جالیزی، زمین های شنی رسی می باشد.

 

 

منبع

gilmour

 

 


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید