شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

دوئل چیست؟ قوانین دوئل و دوئل های معروف

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که دوئل چیست و انجام آن چه قوانینی دارد و دوئل های معروف در تاریخ کدام است. دوئل چیست ؟ دوئل مبارزه ای مرگبار بین دو نفر به وسیله سلاح گرم یا سرد است که با استناد به مجموعه ای از قوانین یا توافق […]

دوئل چیست
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که دوئل چیست و انجام آن چه قوانینی دارد و دوئل های معروف در تاریخ کدام است.

دوئل چیست ؟

دوئل مبارزه ای مرگبار بین دو نفر به وسیله سلاح گرم یا سرد است که با استناد به مجموعه ای از قوانین یا توافق از قبل تعیین شده بین طرفین انجام می گیرد. هدف اصلی یک دوئل معمولا کشتن حریف نیست بلکه اعلام حقانیت فرد پیروز است، هرچند که در اکثر موارد فرد پیروز در دوئل کسی بود که موفق به کشتن طرف مقابل می شد. به طور کلی قوانین دوئل رسمی نیست و توسط افرادی که در دوئل شرکت می کنند تعیین می شود. امروزه انجام دوئل در اکثر کشورهای جهان ممنوع بوده و در برخی کشورها از جمله ایالت متحده آمریکا در بعضی موارد، مجازات اعدام نیز برای افراد شرکت کننده در دوئل در نظر گرفته شده است.

دوئل چیست

قوانین دوئل چیست ؟

به طور کلی هنگامی که کسی که مورد توهین یا زورگویی از طرف مقابل قرار می گرفت یا کسی ادعای حقانیت یا برتری نسبت به طرف مقابلش داشت، یکدیگر را به انجام یک دوئل دعوت می کردند. این کار معمولا توسط دو نفر و به وسیله سلاح گرم یا سرد انجام می شد و در اکثر اوقات دوستان نزدیک طرفین دوئل، شاهدان این مبارزه تن به تن بودند. به طور کلی کسی که اعلام دوئل کرده بود باید انتخاب می کرد که دوئل چه زمانی به پایان برسد. مهمترین قوانین دوئل به شرح زیر است:

  • در یک دوئل می توان با شمشیر یا تپانچه جنگید.
  • دوئل می تواند زمانی که یک نفر مجروح شد، حتی اگر جراحت او جزئی باشد به پایان برسد.
  • دوئل می تواند زمانی که یکی از طرفین به دلیل جراحات شدید قادر به ادامه آن نیست به پایان برسد.
  • دوئل زمانی که یکی از طرفین نفر کشته شود یا به قدری زخمی شود که احتمال مرگش بالاست به پایان می رسد.
  • دوئل با تپانچه می تواند بعد از اولین شلیک به پایان برسد، حتی اگر گلوله به کسی اصابت نکرده باشد. به طور کلی بیشتر دوئل ها در کمتر از سه شلیک به پایان می رسد.

قوانین دوئل

دوئل های معروف ، معروف ترین دوئل تاریخ

مشهورترین دوئل در تاریخ، بی تردید دوئلی است که در سال ۱۸۰۴ میلادی در آمریکا بین معاون رئیس جمهور آمریکا “آرون بور” و “الکساندر همیلتون” اتفاق افتاد که تاثیر بسیار زیادی بر شکل گیری اقتصاد آمریکا گذاشت. بور و همیلتون مدت زمانی بود که با یکدیگر دشمن سیاسی بودند و همیلتون در جلوگیری از پیروزی بور در انتخابات ریاست جمهوری تاثیرگذار بود. هنگامی که بور به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب شد، خصومت سیاسی او با همیلتون همچنان ادامه داشت. این دو تهمت هایی را به یکدیگر نسبت می دادند و تنش های لفظی زیادی بین آنها وجود داشت، تا اینکه این تنش ها و تهمت ها باعث شد تا این دو برای نشان دادن اعتراض رسمی خود تصمیم به انجام یک دوئل بگیرند.

دوئل های معروف

نگاره ای از دوئل بور و همیلتون

این دو نفر صبح روز یازدهم ژوئیه ۱۸۰۴ در نیوجرسی برای دوئل آماده شدند. شرح دقیق اتفاقی که افتاده است متناقض است، اما عموما تصور می شود که همیلتون ابتدا شلیک کرده و هدفش از بین بردن بور بوده است اما گلوله به بور اصابت نمی کند و پس از آن بور به طور پیاپی چند تیر به سمت همیلتون شلیک می کند و همیلتون که یکی از گلوله ها به ستون فقراتش اصابت کرده بود به زمین می افتد و دوئل در اینجا به پایان می رسد. همیلتون به دلیل عوارض گلوله ای که به ستون فقراتش برخورد کرده بود صبح روز بعد در گذشت.

هرچند که همیلتون در این دوئل از بین رفت اما بور نیز به سرانجام خوشی دچار نشد و علیرغم اینکه هیچوقت در دادگاه محاکمه نشد، اما پیامدهای این دوئل و کشتن همیلتون سبب مخدوش شدن وجهه او و تضعیف شخصیت سیاسی او شد و خیلی زود از سلطه قدرت کنار رفت.

 

منبع

wikipedia


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید