شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

رالی چیست؟ همه چیز درباره مسابقات رالی

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که رالی چیست و چه انواعی دارد و یک راننده رالی باید چه ویژگی هایی داسته باشد. رالی چیست ؟ رالی نوعی از مسابقات اتومبیلرانی است که با نظارت فدراسیون جهانی اتومبیلرانی در انواع مختلفی برگزار می گردد. مسابقات رالی معمولا به صورت مسابقه […]

رالی چیست
بدون دیدگاه

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که رالی چیست و چه انواعی دارد و یک راننده رالی باید چه ویژگی هایی داسته باشد.

رالی چیست

رالی چیست ؟

رالی نوعی از مسابقات اتومبیلرانی است که با نظارت فدراسیون جهانی اتومبیلرانی در انواع مختلفی برگزار می گردد. مسابقات رالی معمولا به صورت مسابقه ای و مانند مسابقات فرمول یک برگزار نمی گردد و نحوه امتیاز دهی و تعیین برنده در این مسابقات اندکی خاص است.

به دلیل برگزاری رالی در جاده های صعب العبور و عمدتا باریک، امکان رقابت شانه به شانه خودرو ها در یک جاده وجود ندارد، از این رو هنگام مسابقه، خودروها در فواصل زمانی معین نسبت به هم استارت زده و مسابقه را آغاز می کنند. نقطه استارت و نقطه پایان مسابقه برای تمام خودروها یکسان است و در نهایت و برای تعیین برنده، تایم هر خودرو از نقطه آغاز تا نقطه پایان برای آن خودرو محاسبه می گردد و خودرویی که در زمان کمتری مسیر را پیموده باشد، برنده رالی است. حال که متوجه شدید رالی چیست ، بد نیست با شرایط و قوانین آن نیز بیشتر آشنا شوید.

همه چیز درباره مسابقات رالی

انواع مسابقات رالی

به طور کلی دو نوع  رالی وجود دارد: رالی مرحله ای و رالی جاده ای.

رالی مرحله ای

رالی مرحله ای همان گونه که گفتیم بر مبنای زمان ثبت شده هر شرکت کننده می باشد و شرکت کنندگان با فاصله ای مشخص نسبت به هم مسابقه را آغاز می کنند. برنده این مسابقه بر اساس زمان ثبت شده هر شرکت کننده مشخص می گردد و راننده ای که در زمان کوتاه تری مسیر مشخص شده را بپیماید برنده رالی است. مسابقات مرحله ای ممکن است در مسیری با آسفالت مسطح و یا مسیرهایی کوهستانی، جنگلی، برفی و یا بیابانی نیز برگزار شوند.

رالی جاده ای

رالی جاده ای نوعی از مسابقات محبوب رالی است که به صورت مسابقه ای برگزار شده و تمام خودروها در آن همزمان استارت می زنند و مسابقه را آغاز می کنند و در نهایت خودرویی که زودتر به خط پایان برسد برنده مسابقه است. مسابقات رالی ” پاریس- داکار” معتبرترین مسابقات رالی جاده ای در جهان می باشد. این  رالی از شهر پاریس در کشور فرانسه آغاز و در سواحل دریای داکار، پایتخت کشور سنگال به پایان می‌رسد.

ماشین رالی

تیم رالی

یک تیم رالی برای شرکت در یک مسابقه، متشکل از یک راننده و کمک راننده می باشد که راننده حتما باید دارای گواهینامه مجاز فدراسیون اتومبیلرانی باشد.

ویژگی های یک راننده رالی

یک راننده رالی باید دارای تمرکز بالایی باشد و همه حواسش روی کنترل ماشین و مسیر جاده پیش رو متمرکز باشد. سرعت عمل یکی دیگر از ویژگی های یک راننده رالی است که در کنار تمرکز بالا به موفقیت وی کمک می کند.

داوران مسابقات رالی

داوران و ناظران یک مسابقه رالی، معمولا سه نفر می باشد که دو تن از آنها در پیرامون پیست یا جاده، از نزدیک نحوه برگزاری مسابقه را رصد می کنند و یک نفر نیز در دفتر رالی مشغول مشاهده تصاویر تهیه شده توسط دوربین ها از نحوه برگزاری مسابقه و حرکت شرکت کنندگان خواهد بود.

نحوه شرکت در مسابقات رالی

برای شرکت در مسابقات رالی شما باید ابتدا عضو یک باشگاه اتومبیلرانی باشد و در دوره های آن شرکت نموده و گواهینامه مجاز فدراسیون را کسب کرده باشید. رالی نیز مانند سایر ورزش ها قوانین مخصوص به خود را دارد که شما باید آنها را فرا گرفته و در خلال مسابقه آنها را رعایت کنید.

 

منبع

wikipedia


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید