دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

شبه جزیره چیست؟ نحوه شکل گیری شبه جزیره ها

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که شبه جزیره چیست و نحوه شکل گیری شبه جزیره ها به چه صورت است و معروف ترین آنها کدام است. شبه جزیره چیست ؟ شبه جزیره یک ساختار جغرافیایی منحصر به فرد است و به منطقه ای گفته می شود که از یک […]

شبه جزیره چیست
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که شبه جزیره چیست و نحوه شکل گیری شبه جزیره ها به چه صورت است و معروف ترین آنها کدام است.

شبه جزیره چیست ؟

شبه جزیره یک ساختار جغرافیایی منحصر به فرد است و به منطقه ای گفته می شود که از یک سو به خشکی و از جهات دیگر توسط آب احاطه شده باشد. تفاوت اصلی یک شبه جزیره با جزیره این است که جزیره از هیچ سمتی به خشکی راه ندارد و به طور کامل توسط آب احاطه شده است، اما شبه جزیره حتما از یک سو به خشکی منتهی می شود. آب های پیرامون یک شبه جزیره ممکن است نشات گرفته از یک رودخانه، دریاچه، اقیانوس و یا دریا باشد.

شبه جزیره ها در سراسر جهان و در هر قاره ای واقع شده اند. در حقیقت برخی محققان، قاره اروپا را به عنوان یک شبه جزیره بزرگ در نظر می گیرند. شبه جزیره ها از لحاظ وسعت، می توانند بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد. حال که متوجه شدید شبه جزیره چیست ، بد نیست بدانید که نحوه شکل گیری شبه جزیره ها به چه صورت است.

شبه جزیره چیست

نمایی از یک شبه جزیره

یک شبه جزیره چگونه تشکیل می شود ؟

سه روش کلی برای ایجاد یک شبه جزیره وجود دارد:

  • یکی از راه های ایجاد شبه جزیره، حرکت تکتونیک صفحه ای زمین است. این صفحات سبب ایجاد تغییر در حرکت هسته زمین می شوند و طی یک دوره زمانی طولانی، این جنبش در سنگ های زیرین، ترک هایی ایجاد می کند که باعث می شود زمین در سطح خود از جهات مختلف تحت فشار قرار گرفته یا کشیده شود. این پدیده می تواند یکی از عوامل شکل گیری شبه جزیره ها باشد.
  • روش دیگر ایجاد شبه جزیره، تغییر سطح آب است. پیشروی آب به سمت خشکی و به آرامی در طی چندین سال، باعث فرسایشی می شود که ممکن است منجر به تشکیل یک شبه جزیره شود.
  • ذوب شدن یخچال های طبیعی و افزایش وزش باد نیز باعث افزایش سطح آب دریاها می شود و سبب شده تا توده های خشکی در چند ضلع مختلف توسط آب احاطه شده و شبه جزیره ها شکل بگیرند.

بزرگترین شبه جزیره جهان کجاست ؟

شبه جزیره عربستان بزرگترین شبه جزیره در جهان است که مساحتی حدود ۳٬۲۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این شبه جزیره در جنوب غربی قاره آسیا در خاورمیانه واقع شده است و به دلیل وسعت، اغلب از آن به عنوان قاره اصلی آسیا یاد می شود. این شبه جزیره توسط چندین آب از جمله خلیج فارس و دریای سرخ احاطه شده است. لبه شمالی شبه جزیره عربستان به صحرای عرب وصل می شود و مانند یک مرز غیر رسمی بین عربستان سعودی و کویت عمل می کند. حال که متوجه شدید شبه جزیره چیست و نحوه شکل گیری آن به چه صورت است و بزرگترین شبه جزیره جهان کدام است، بدنیست با معروف ترین شبه جزیره های جهان نیز آشنا شوید.

شبه جزیره چیست

نمایی از یک شبه جزیره

معروف ترین شبه جزیره های جهان کدام اند ؟

  • شبه جزیره عربستان
  • شبه جزیره بالکان
  • شبه جزیره کریمه
  • شبه جزیره اسکاندیناوی
  • شبه جزیره ایبری
  • شبه جزیره کره

 

 

منبع

eartheclipsel

 

 

 


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید