جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

فرکانس چیست؟ بیان مفهوم فرکانس به زبان ساده

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به ساده ترین زبان ممکن و با ذکر مثال هایی جالب به شما خواهیم گفت که فرکانس چیست و چه انواعی دارد.  فرکانس چیست ؟ فرکانس یا بسامد به میزان کل ارتعاشات یا نوسانات ایجاد شده در یک مدت زمان معین گفته می شود. به معنای ساده تر، […]

فرکانس چیست
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به ساده ترین زبان ممکن و با ذکر مثال هایی جالب به شما خواهیم گفت که فرکانس چیست و چه انواعی دارد.

فرکانس چیست

 فرکانس چیست ؟

فرکانس یا بسامد به میزان کل ارتعاشات یا نوسانات ایجاد شده در یک مدت زمان معین گفته می شود. به معنای ساده تر، فرکانس به تعداد دفعاتی که یک رویداد در واحد زمان اتفاق می افتد گفته می شود. در علم فیزیک و شیمی اصطلاح فرکانس اغلب در مورد امواج مختلف از جمله نور، صدا و رادیو به کار می رود. فرکانس  را در محاسبات با نماد f انگلیسی نمایش می دهند.

یک مثال ساده برای درک مفهوم فرکانس

اگرچه در یک تعریف استاندارد، فرکانس مبتنی بر میزان ارتعاشات یا نوسات در ثانیه است، اما ممکن است از واحد های دیگر زمان مانند دقیقه یا ساعت برای محاسبه میزان فرکانس استفاده شود. به عنوان مثال، قلب انسان به طور میانگین در دقیقه ۷۰ بار می تپد و ما می توانیم بگوییم که میزان فرکانس قلب انسان، ۷۰  ضربه در دقیقه است.

واحد اندازه گیری فرکانس چیست ؟

واحد استاندارد اندازه گیری فرکانس، هرتز می باشد و از آنجا که فرکانس در مقیاس ثانیه اندازه گیری می شود، هرتز برابر با یک چرخه معین در یک ثانیه است. هرتز معمولا برای اندازه گیری فرکانس های موج مانند امواج صوتی، امواج نور و امواج رادیویی استفاده می شود. به عنوان مثال، ​​گوش انسان می تواند امواج صوتی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را تشخیص دهد.

در حالی که می توان از هرتز برای اندازه گیری فرکانس های یک موج استفاده کرد، اما از آن برای اندازه گیری سرعت پردازنده های رایانه نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، هر پردازنده با سرعت ساعت مشخصی رتبه بندی می شود.

 محدوده فرکانسی چیست و انواع فرکانس کدام است ؟

به یک بازه فرکانسی مشخص در اصطلاح محدوده فرکانسی می گویند. برای مثال محدوده فرکانسی که انسان در آن می توان انواع اصوات مختلف را بشنود، بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز می باشد. در تصویر زیر انواع محدوده فرکانسی را از کم به زیاد مشاهده می کنید.

انواع فرکانس

فرکانس طبیعی چیست ؟

تقریبا همه اشیاء هنگامی که مورد اصابت ضربه قرار می گیرند، به لرزه در می آیند. اگر یک چوب یا مداد را از بالا به سمت زمین رها کنید، لرزش آن شروع خواهد شد. هنگامی که هر یک از این اشیاء دچار ارتعاش می شوند، این ارتعاش در یک فرکانس خاص یا مجموعه ای از فرکانس ها شروع به لرزش می کند. فرکانسی که در هنگام برخورد ضربه با شیء به وجود می آید و سبب ارتعاش آن می شود، به عنوان فرکانس طبیعی جسم شناخته می شود. اگر دامنه ارتعاشات به اندازه کافی بزرگ باشد و اگر فرکانس طبیعی در محدوده فرکانسی شنوایی انسان باشد، در این صورت جسم مورد ارتعاش، از خود امواج صوتی تولید می کند که برای انسان قابل شنیدن هستند.

اندازه گیری فرکانس چگونه است ؟

مهمترین ابزار اندازه گیری فرکانس، دستگاهی به نام فرکانس متر است. فرکانس متر در انواع مختلفی نظیر عقربه ای، ارتعاشی و دیجیتالی در بازار موجود می باشد. در برخی موارد نیز برای اندازه گیری فرکانس از مولتی متر استفاده می شود.

 

منبع

thoughtco

physicsclassroom

 

 


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید