سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

مزرعه چیست؟ باغ چیست؟ تفاوت مزرعه و باغ

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت مزرعه چیست و باغ به چه مکانی گفته می شود و تفاوت مزرعه با باغ چیست. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. مزرعه چیست ؟ مزرعه یا کشتزار به زمینی گفته می شود که در آن کشت گیاهان و فرآیند کشاورزی با […]

مزرعه چیست
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت مزرعه چیست و باغ به چه مکانی گفته می شود و تفاوت مزرعه با باغ چیست. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

مزرعه چیست ؟

مزرعه یا کشتزار به زمینی گفته می شود که در آن کشت گیاهان و فرآیند کشاورزی با هدف تولید مواد غذایی و دیگر محصولات زراعی، توسط کشاورزان انجام می شود. یک مزرعه می تواند شامل یک دامداری جهت رشد و پروش حیوانات اهلی و یک مرغداری جهت پروش طیور نیز باشد. کشاورزان عموما در کنار کشت سبزیجات و میوه ها در مزرعه، به پرورش دام و طیور نیز می پردازند.

امروزه مزارع مدرن در کشورهای پیشرفته به شکلی کاملا مکانیزه مدیریت می شوند، استرالیا و امریکا از کشورهای سرآمد در کشاورزی مکانیزه یه شمار می آیند. یک مزرعه می تواند از چندین هکتار تا چند صد هکتار وسعت داشته باشد.

امروزه و در قاره اروپا، اکثر مزارع به صورت خانوادگی و محلی اداره می شوند، با این حال یک مزرعه می تواند توسط یک فرد یا یک شرکت نیز اداره شده و در آن یک یا چندین محصول زراعی کشت و تولید شود.

مزرعه چیست

نمایی از یک مزرعه

باغ چیست ؟

باغ به زمین‌هایی گفته می شود که به وسیله دیوار یا نرده، حصار کشی شده و می توان در آن به پرورش انواع گل و گیاه، میوه و سبزیجات، بوته‌ ها و درختان زیبا پرداخت. رایج ترین نوع باغ در ایران، باغ های سیب و گردو می باشند.

باغ ها به دلیل وجود انواع گل و گیاه در خود، دارای هوایی تمیز و خوش بو هستند، به همین دلیل از آنها می توان به عنوان مکانی برای سپری کردن یک روز تعطیل یا به اصطلاح پیک نیک نیز استفاده کرد. باغ ها تامین کننده بخش عمده ای از میوه ها در بازار فروش محصولات کشاورزی هستند و به همین دلیل از جایگاه ویژه ای در صنعت کشاورزی نیز برخوردار می باشند.

باغ چیست

نمایی از یک باغ انار

تفاوت مزرعه با باغ چیست ؟

  • یک مزرعه اصولا حصار کشی نمی شود، اما باغ ها عمدتا به وسیله نرده یا دیوار حصار کشی شده اند.
  • در یک مزرعه فقط محصولات زراعی کشت می شود، اما باغ ها مکانی مناسب برای پرورش گل و گیاه و انواع درخت می باشند.
  • یک مزرعه می تواند در بردارنده یک دامداری یا مرغداری باشد، در شرایطی که یک باغ معمولا جایی برای پرورش دام و طیور نیست.
  • از باغ ها می توان به عنوان مکانی برای سپری کردن اوقات فراغت و پیک نیک در میان سایه درختان استفاده کرد، در صورتی که مزرعه به علت پوشیده بودن زمین آن از محصولات زراعی و عدم وجود درخت، مکان مناسبی برای این کار نیست.

 

منابع:

wikipedia

wikipedia


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید