یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

مهدیه چیست و حسینیه کجاست؟ + عکس

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که مهدیه چیست و حسینه کجاست و چه تفاوتی میان این دو مکان، در برگزاری مراسمات مذهبی وجود دارد. مهدیه چیست ؟ مهدیه یکی از اماکن مذهبی شیعیان می باشد که درباره مهدویت و ظهور مهدی موعود، در آن سخنرانی شده و مراسماتی خاص […]

مهدیه چیست
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که مهدیه چیست و حسینه کجاست و چه تفاوتی میان این دو مکان، در برگزاری مراسمات مذهبی وجود دارد.

مهدیه چیست ؟

مهدیه یکی از اماکن مذهبی شیعیان می باشد که درباره مهدویت و ظهور مهدی موعود، در آن سخنرانی شده و مراسماتی خاص در اعیاد شیعه در آن برگزار می گردد. معروف ترین و قدیمی ترین مهدیه در ایران، مهدیه تهران است که ایده اولیه ساخت آن توسط آیت الله کافی مطرح شد.

مهدیه چیست

نمایی از داخل مهدیه تهران به هنگام برگزاری مراسم مذهبی

مهدیه تهران کجاست ؟

مهدیه تهران در خیابان ولی عصر(عج) تهران و در مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر به کمک ۴ نفر از بازاریان سر شناس تهران در سال ۱۳۴۸ بنا شد. این مهدیه مکانی جهت برگزاری جلسات سخنرانی در اعیاد مذهبی و برگزاری مراسم دعای ندبه و کمیل می باشد.

مسجد جمکران کجاست ؟

اما شاید بزرگترین مهدیه ایران مسجد جمکران در ۸ کیلومتری شهر قم باشد. این مسجد به عنوان بزرگترین مکان در کشور جهت مناجات با مهدی موعود و برگزاری مراسمات مذهبی بنا شده است. شیعیان اعتقاد دارند که جمکران یکی از مناطق متبرک شده با نام امام زمان (عج) می باشد. مسجد جمکران میزبان انواع مراسمات مذهبی مانند جشن نیمه شعبان و برگزاری دسته جمعی دعای کمیل، دعای ندبه و دعای توسل می باشد. طبق آمارها سالیانه حدود ۱۵ میلیون نفر از مسجد جمکران دیدن می کنند.

مسجد جمکران کجاست

نمایی از مسجد جمکران

حسینیه چیست ؟

حسینیه مکانی جهت برگزاری مراسم عزاداری برای سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) در ماه محرم می باشد. برگزاری سخنرانی های مذهبی و تعزیه نیز از دیگر فعالیت هایی است که در یک حسینیه انجام میشود. حسینیه می تواند در دیگر روزهای سال نیز میزبان نماز جمعه یا سایر مراسم عزاداری و یا اعیاد شیعیان باشد.

حسینیه معمولا یک محیط سر پوشیده برای تجمع افراد است، اکثر حسینیه ها معماری ساده ای دارند که بسته به نوع کاربرد این معماری می تواند متفاوت باشد. معمولا حسینیه ها توسط خیرین متمول بنا می شوند و گاهی یک حسینیه توسط چندین بانی تاسیس می شوند.

حسینیه ارشاد کجاست

نمایی از بیرون حسینیه ارشاد

حسینیه ارشاد کجاست ؟

معروف ترین حسینیه حال حاضر ایران، حسینیه ارشاد در خیابان شریعتی تهران است. این حسینیه در سال ۱۳۴۶ توسط سه نفر از خیرین و یک سرمایه گذار تاسیس شد. دلیل شهرت این حسینیه، پیشینه غنی آن می باشد، چرا که افرادی نظیر مرتضی مطهری، دکتر علی شریعتی و محمد مفتح در آن سخنرانی می کردند.

 

منابع:

wikipedia

wikipedia


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید