یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

نجابت چیست؟ معرفی خصوصیات دختر نجیب

در این مطلب به شما خواهیم گفت که معنی نجابت چیست و ویژگی ها و خصوصیات دختر نجیب و مناسب برای ازدواج چیست. این ها مواردی است که با خواندن این مطلب از مجله آنلاین شلپ پاسخ آنها را خواهید یافت. نجابت چیست؟ سوالی که شاید ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده باشد، […]

نجابت چیست
بدون دیدگاه

در این مطلب به شما خواهیم گفت که معنی نجابت چیست و ویژگی ها و خصوصیات دختر نجیب و مناسب برای ازدواج چیست. این ها مواردی است که با خواندن این مطلب از مجله آنلاین شلپ پاسخ آنها را خواهید یافت.

نجابت چیست

نجابت چیست؟

سوالی که شاید ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده باشد، این است که معنی نجابت چیست و به چه کسی نجیب می گویند. اینکه نجابت چیست و چه تعریفی دارد شاید یک سوال کلی باشد که پاسخ آن نیز در حالت کلی می تواند اشاره به فردی داشته باشد که دارای صفاتی نظیر حیا، شرافت، عفت و پاکدامنی می باشد. نجابت دو جنبه کلی دارد که این دو جنبه عبارت است از نجابت یک انسان به طور کلی و نجابت زنان به طور خاص، در ادامه این مطلب هر دو جنبه نجابت را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

معنی نجابت و انواع آن

همان طور که گفتیم معنی نجابت به طور کلی می تواند در واژه هایی نظیر اصالت، شرافت و عزت نفس خلاصه شود، اما نجابت را به طور کلی می توان از دو جنبه مختلف مورد بررسی قرارداد. اولین جنبه نجابت که جنبه عمومی آن است، بیان کننده ویژگی های یک انسان نجیب یا اصیل می باشد که ویژگی های رفتاری و اخلاقی خاصی را معرفی می کند، جنبه دوم نجابت نیز معطوف به نجابت زن در یک جامعه اسلامی می باشد و به بررسی نشانه های نجیب بودن یک زن می پردازد. در ادامه قصد داریم به معرفی ویژگی های انسانی هر کدام از انواع نجابت پرداخته تا شما به درک روشنی از این موضوع برسید.

 

ویژگی انسان نجیب و دارای نجابت چیست ؟

به طور کلی و در معنای عمومی نجابت، ویژگی های یک انسان نجیب به شرح زیر است:

 • انسان های نجیب زود می بخشند و کینه به دل نمی گیرند
 • انسان های نجیب با مردم محترمانه رفتار می ‌کنند
 • انسان های نجیب قابل اعتماد هستند
 • انسان های نجیب دیگران را قضاوت نمی‌ کنند
 • انسان های نجیب اهل دورویی و ریا نیستند
 • انسان های نجیب اهل تظاهر و چاپلوسی نیستند
 • انسان های نجیب دروغ نمی گویند
 • انسان های نجیب در برابر وسوسه ها خود را کنترل می کنند
 • انسان های نجیب به خدا توکل می کنند

خصوصیت دختر نجیب

نشانه های نجابت زن چیست؟

سوال مهم برای بسیاری از افراد این است که آیا داشتن حجاب اسلامی با نجابت زن رابطه مستقیم دارد یا خیر؟ آیا می توان زن یا دختری را که به حجاب اسلامی پایبند نیست، نجیب نامید؟ در وهله اول باید بدانیم که حجاب زن یکی از اصلی ترین مواردی است که حیا و عزت نفس او را نشان می دهد و حیا و عزت نفس از معانی مترادف با نجابت است. پس کسی که در راستای حفظ عزت نفس و پاکدامنی خود تلاش می کند، می تواند نجیب باشد.

البته که حفظ حجاب دلیل قطعی نجابت در زنان نیست اما یکی از مهمترین نشانه های آن در زنان تلقی می شود. نشانه های نجابت زن همان موارد عمومی و نه گانه ای است که در بالا ذکر کردیم با این تفاوت که مساله حجاب نیز می تواند در نجابت زنان یک امتیاز بزرگ محسوب شود. کما اینکه حفظ حجاب برای یک زن، نه تنها خود او را که دیگران و به طور کلی جامعه را از لحاظ اخلاقی به سمت مسیر درست هدایت کرده و مانع از آسیب پذیری افراد جامعه در برابر وسوسه ها می شود.

نجابت چیست

 

خصوصیات دختر نجیب و دارای نجابت چیست ؟

دختر نجیب و مناسب برای ازدواج به طور معمول دارای ویژگی های زیر است:

 1. مورد اعتماد است
 2. مهربان و بخشنده است
 3. شخصیتی آرام و صبور دارد
 4. محترمانه رفتار می کند
 5. به مسائل اخلاقی پایبند است
 6. متعهد و وفادار است
 7. به خدا توکل می کند

 


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید