سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

واژن کجاست؟ چگونه واژنی سالم و سفید داشته باشیم؟

واژن کجاست و از چه اجزایی تشکبل شده است؟ چگونه واژنی سفید، زیبا سالم و زیبا داشته باشیم؟ پاسخ تمام این سوالات را در این مطلب از مجله آنلاین شلپ خواهید یافت. واژن کجاست و چه وظایفی دارد ؟ واژن کجاست و چرا مهمترین عضو بدن زنان به شمار می رود؟ واژن لوله ای بین […]

واژن کجاست
بدون دیدگاه

واژن کجاست و از چه اجزایی تشکبل شده است؟ چگونه واژنی سفید، زیبا سالم و زیبا داشته باشیم؟ پاسخ تمام این سوالات را در این مطلب از مجله آنلاین شلپ خواهید یافت.

واژن کجاست و چه وظایفی دارد ؟

واژن کجاست و چرا مهمترین عضو بدن زنان به شمار می رود؟ واژن لوله ای بین فرج و دهانه رحم است. این لوله ارتباط بین رحم شما و دنیای بیرون را برقرار می سازد. واژن همان جایی است که نوزادان هنگام تولد به صورت طبیعی از آن خارج شده و خون قاعدگی نیز در طی دوره پریود، از مجرای آن جاری می شود. واژن مهمترین و اصلی ترین عضو بدن زن در فرآیند انجام یک رابطه جنسی است، چرا که آلت تناسلی مرد را حین رابطه جنسی در خود جای می دهد.

یک زن از طریق واژن خود در حین برقراری رابطه جنسی با همسرش، می تواند باردار شود. به این صورت که حین رابطه جنسی، اسپرم مرد پس از انزال، درون واژن رسوب کرده و باعث می شود اسپرم از طریق دهانه رحم وارد رحم شود.

واژن کجاست

حال که متوجه شدیم واژن کجاست و چه وظایفی دارد، بد نیست تا به موشکافی آناتومی واژن و بررسی اجزای تشکیل دهنده آن بپردازیم.

واژن از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

ممکن است عجیب باشد که عضوی که توانایی عبور دادن یک کودک کامل را حین زایمان دارا می باشد، قادر است تا یک تامپون کوچک را ساعت ها در خود نگه دارد و این قضیه، خاصیت ارتجاعی و عجیب واژن را نشان می دهد! در ادامه به بررسی کامل آناتومی واژن خواهیم پرداخت تا شما متوجه شوید که واژن دقیقا کجاست و چه ویژگی های دارد.

دیواره های واژن از لایه های مختلف بافتی تشکیل شده اند، لایه های سطحی دیواره واژن از بافت مخاطی ساخته شده است و بافتی شبیه به بافت داخل دهان و بینی دارند. در زیر بافت مخاطی، لایه هایی از بافت عضله، کلاژن و الیاف الاستین وجود دارد که به واژن قابلیت انعطاف و کشش می دهد. حین انجام رابطه جنسی، مایعاتی از طریق دیواره های واژن آزاد می شوند تا ناحیه را مرطوب نگه دارند و عمل دخول را تسهیل ببخشند. واژن همچنین توانایی جذب برخی مواد، مانند داروها یا کرم های هورمونی یا ضد بارداری را دارا می باشد.

آناتومی واژن چیست و مهمترین نقاط واژن کجاست ؟

دهانه واژن

دهانه واژن که به آن دهلیز واژن نیز گفته می شود، بین مجرای ادرار و مقعد قرار دارد. دهانه واژن جایی است که خون قاعدگی از آن خارج می شود. این بخش از واژن همان بخشی است که برای تولد نوزاد و مقاربت جنسی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دیواره واژن

دیواره واژن از عضله ای پوشانده شده که مانند دهان و بینی شما بافتی مخاطی دارد. این دیواره شامل لایه هایی از بافت با الیاف کشسان فراوان است. این الیاف به واژن کمک می کند تا حین رابطه جنسی انعطاف پذیری کافی را داشته باشد.

بافت های دیواره واژن در طول چرخه قاعدگی دچار تغییرات هورمونی می شوند و سلول های موجود در لایه خارجی بافت گلیکوژن را ذخیره می کنند. گلیکوژن توسط باکتری ها تجزیه می شود و به حفظ سطح pH برای محافظت از واژن در برابر باکتری ها و قارچ های بالقوه و مضر کمک می کند.

پرده بکارت

پرده بکارت یک غشای نازک است که دهانه واژن را احاطه کرده است. اگرچه شکل و اندازه پرده بکارت از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد، اما شکل اکثر پرده های بکارت مانند یک نیم هلال است. این شکل باعث می شود تا خون قاعدگی از واژن خارج شود. هنگامی که کسی برای اولین بار مقاربت می کند یا چیزی را به واژن خود وارد می کند، ممکن است پرده بکارت پاره شود، این اتفاق می تواند در حین حرکات ورزشی شدید نیز اتفاق بیوفتد.

آناتومی واژن زنان

واژن با افزایش سن چه تغییراتی می کند ؟

واژن می تواند در طول زندگی یک زن تغییرات زیادی به لحاظ ساختار و ظاهر را تجربه کند. واژن یک زن بالغ ​​کمی خمیده است و طول آن می تواند بین ۷ تا ۱۲ سانتی متر متغیر باشد؛ هرچند که طول واژن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به طور کلی یک رنج متوسط برای اندازه واژن وجود دارد و چیزی به نام واژن خیلی کوچک یا خیلی بزرگ وجود ندارد.

واژن به شدت تحت تاثیر تغییرات هورمونی در بدن قرار دارد و در طی سال های باروری و سال های بعد از اولین قاعدگی و قبل از یائسگی، سطوح بیشتری از استروژن در واژن وجود خواهد داشت.

واژن همچنین تحت تاثیر تغییر سطح هورمون ها در دوران بارداری است. در دوران بارداری جریان خون به سمت لگن هدایت می شود و باعث تغییر رنگ در واژن می شود. در طول بارداری، بافت همبند دیواره های واژن، در آماده سازی برای زایمان، به تدریج شل می شوند و پس از زایمان، واژن و دهانه واژن به طور موقت گشاد می شوند، اما ۶ تا ۱۲ هفته پس از زایمان، واژن به اندازه قبل از بارداری برمی گردد.

با افزایش سن، دیواره های واژن واژن شل شده و قطر واژن پهن تر می شود، اما این قضیه تاثیر چندانی در کیفیت رابطه جنسی نمی گذارد. بعد از یائسگی، وقتی میزان سطوح استروژن در واژن پایین می آید، دیواره های واژن نازک تر و شکننده تر می شوند و می تواند باعث بروز خشکی واژن و کاهش ترشحات واژن شود که این قضیه، احتمال بروز مشکل در هنگام رابطه جنسی و عفونت واژن را افزایش می دهد.

واژن در چرخه قاعدگی دچار چه تغییراتی می شود ؟

واژن معمولا در پاسخ به نوسانات هورمونی در چرخه قاعدگی نیز دچار تغییراتی می شود. تقریبا در اواسط سیکل قاعدگی، هنگامی که استروژن در بالاترین میزان خود در واژن ترشح می شود، بافت واژن ضخیم و سفت می شود و دهانه رحم تغییر شکل می دهد. در دوران قاعدگی، دهانه رحم کوچک است و راهی برای ورود اسپرم ندارد، اما در دوران قبل و بعد از قاعدگی، دهانه رحم باز بوده و در واژن بالاتر می رود و راه برای ورود اسپرم به آن باز است.

واژن در حین رابطه جنسی چه تغییراتی می کند ؟

در حین فعالیت جنسی، واژن تحریک شده و جریان خون در آن افزایش می یابد، این افزایش جریان خون باعث می شود تا بافت واژن تحریک شده و مایعی در آن ترشح شود که این مایع سبب نرم و مرطوب شدن محیط داخل واژن شده و عمل دخول را تسهیل می بخشد.

به هنگام تحریک جنسی، واژن بزرگتر شده و منبسط می شود. این تغییر شکل هنگامی اتفاق می افتد که رحم و دهانه رحم اندکی بالاتر بیاید، در این حالت فضای بیشتری در واژن برای ورود آلت تناسلی مرد ایجاد شده و عمل دخول به آسانی انجام می شود.

برانگیختگی واژن

واژن عضوی باورنکردنی است که در پاسخ به هورمون ها، تغییر سن و محرک های بیرونی عکس العمل های متفاوتی را از خود بروز می دهد. حال که متوجه شدید واژن کجاست و نحوه عملکرد آن در شرایط مختلف چگونه است، بد نیست تا با نکات بهداشتی مراقبت از واژن نیز آشنا شوید.

با مشاهده چه علائمی در واژن خود باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

سعی کنید به محض مشاهده علائم زیر در واژن خود، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

  • تغییر در مقدار، رنگ یا بوی ترشحات واژن
  • خارش یا قرمزی واژن
  • خونریزی در حین یا بعد از رابطه جنسی
  • خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی
  • خونریزی بعد از یائسگی
  • احساس درد حین رابطه جنسی

چگونه واژن سالمی داشته باشیم ؟

تا اینجای کار متوجه شدید واژن کجاست و از چه اجزایی تشکیل شده و نحوه عملکرد آن چگونه است، حال شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه واژن سالمی داشته باشیم و ویژگی های واژن سالم چیست. در ادامه قصد داریم تا با معرفی ۸ نکته مهم، نحوه محافظت از واژن و سالم و زیبا نگه داشتن آن را به شما آموزش دهیم، پس با ما همراه باشید:

۱- تعادل PH واژن خود را حفط کنید

به طور معمول pH واژن حدود ۳٫۸ تا ۴٫۵ است، اما شستشوی واژن می تواند در تعادل سطح pH واژن تداخل ایجاد کند و اسیدیته آن را کاهش دهد. این قضیه می تواند به رشد باکتری ها در واژن کمک نموده و زمینه را برای ایجاد عفونت های باکتریایی مهیا کند. اما نکته مهم در حفظ تعادل pH واژن کجاست و راه حل ایجاد این تعادل چیست.

اگر واژن شما بوی ناخوشایندی دارد، بهتر است به جای شستشوی مداوم آن به پزشک مراجعه کنید. استفاده از صابون ها یا پاک کننده های مختلف برای شستن واژن را فراموش کنید، زیرا این مواد می توانند تعادل pH واژن شما را بهم بریزند.

۲- رژیم غذایی سالم داشته باشید

ممکن است به این قضیه فکر نکرده باشید اما پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و متعادل و نوشیدن مایعات فراوان، کلید سلامتی واژن شماست. در واقع برخی از غذاها ممکن است در درمان مشکلات بهداشتی واژن موثر باشند. ماست به طور بالقوه می تواند به جلوگیری از عفونت های مخمری کمک کرده و درمان آنها را نیز تسریع ببخشد. به طور کلی مصرف مواد پروبیوتیک نظیر انواع لبنیات می تواند به سلامت و شادابی واژن شما کمک کند.

تغذیه مناسب واژن

۳- رابطه جنسی ایمن داشته باشید

استفاده از کاندوم، چه نوع مردانه و چه نوع زنانه آن حین رابطه جنسی، می تواند به کاهش احتمال بروز عفونت های مقاربتی مانند ایدز، زگیل تناسلی، سیفلیس، سوزاک و کلامیدیا کمک کند. برای جلوگیری از ورود باکتری های مضر به واژن و حفظ سلامت واژن، باید از کاندوم و لوازم بهداشتی جنسی هنگام برقراری رابطه استفاده کنید.

۴- چکاپ منظم نزد متخصص زنان

انجام معاینات منظم نزد متخصص زنان برای حفظ سلامت واژن بسیار مهم است. معمولا توصیه می شود که دختران مجرد در ۲۰ سالگی نزد یک متخصص زنان رفته و و ضعیت سلامت واژن خود را بررسی نمایند.

پس از اولین معاینه در ۲۰ سالگی، شما باید هر سال یک بار تا زمان یائسگی نزد متخصص زنان رفته و با چکاپ کامل توسط متخصص، از سلامت واژن خود مطمئن شوید. این معاینه ها بسیار مهم است و می تواند شما را از بروز انواع بیماری ها و عفونت های واژن مطلع و یا از پیشرفت بیماری شما جلوگیری کند.

۵- درمان به موقع عفونت ها و بیماری های واژن

سه نوع عفونت واژن شایع است: عفونت مخمر، واژینوز باکتریایی و تریکومونیاز. اگر از علائم بروز این عفونت ها آگاه باشید و به طور منظم نزد متخصص زنان چکاپ سالیانه داشته باشید، می توانید این عفونت ها را شناسایی و در اسرع وقت درمان کنید. درمان به موقع عفونت ها و بیماری های واژن می تواند سلامت واژن شما را تضمین کند.

۶- واژن خود را مرطوب نگه دارید

مرطوب نگه داشتن واژن، بخش مهمی از تامین سلامتی و شادابی آن است. واژن سالم، واژنی است که مرطوب و تازه باشد. بدون رطوبت، پوست لبه ها و داخل واژن شما خشک شده و ممکن است حین مقاربت دچار پارگی و آسیب شود. در حالی که مرطوب سازی واژن به طور خودکار و هنگام تحریک جنسی اتفاق می افتد، اما در برخی خانم ها این قضیه به خوبی رخ نمی دهد و آنها نیاز دارند تا با یک ماده بیرونی، محیط واژن خود را مرطوب کنند. استفاده از برخی کرم ها و روان کننده ها می تواند این مشکل را حل کند.

۷- از لباس زیر مناسب استفاده کنید

واژن شما باید همیشه تمیز و پاک باشد و آنچه به عنوان لباس زیر می پوشید می تواند بر آن سلامت واژن شما تاثیر بگذارد. انواع خاصی از پارچه ها و لباس های زیر مختلف برای استفاده در بازار وجود دارد که محیطی گرم و مرطوب را برای واژن شما ایجاد می کنند.

رطوبتی که به وسیله لباس زیر ایجاد شود، می تواند سبب رشد باکتری ها و قارچ ها در ناحیه واژن شما شده و موجبات بروز بیماری های قارچی و عفونی را فراهم سازد. برای جلوگیری از این اتفاق، سعی کنید لباس زیر پنبه ای و آزاد بپوشید و در صورتی که بدن شما پس از فعالیت، زیاد عرق می کند، حتما لباس زیر خود را تعویض کنید.

چه لباس زیری مناسب است

۸- بهداشت واژن را رعایت کنید

باید واژن خود را بشناسید و بدانید که نقاط حساس آن کجاست و راه پاکسازی و نظافت آن چیست. رعایت بهداشت و نظافت واژن از ارکان اصلی شادابی و سلامت آن خواهد بود. پس از اجابت مزاج، واژن خود را از جلو به عقب پاک کنید، برای این کار بهتر است از دستمال مرطوب استفاده کنید. در دوران قاعدگی مرتبا نوار بهداشتی و تامپون خود را را تعوض کنید. همیشه واژن خود را مرطوب نگه داشته و بهداشت جنسی را نیز به خوبی رعایت کنید. تبریک می گوییم شما با رعایت نکات فوق دارای یک واژن سالم و زیبا خواهید بود!

چگونه واژنی سفید داشته باشیم ؟

خب، تا اینجای کار متوجه شدید واژن کجاست و راهکارهای حفظ سلامت واژن چیست، اما در ادامه قصد داریم تا یکی دیگر از دغدغه های اصلی شما را بر طرف کنیم. پس از حفط سلامت واژن، مهمترین نکته ای که ذهن بانوان را به خود مشغول کرده است، سفید بودن و شفاف بودن واژن آنهاست. در ادامه به شما ۱۰ روش طبیعی سفید کردن رنگ واژن را آموزش خواهیم داد تا علاوه بر واژنی سالم، واژنی سفید و شفاف نیز داشته باشید:

۱- روغن نارگیل و عسل

یک کاسه برداشته و یک قاشق چای خوری روغن نارگیل را با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید. مخلوط را در مایکروویو به مدت حدود ۲۰ ثانیه گرم کنید (اگر مایکروویو ندارید، محلول را ۲ دقیقه با حرارت متوسط در فر بگذارید). سپس مخلوط گرم شده را به واژن خود بمالید و بگذارید به مدت ۱۵ دقیقه به همان شکل بماند. سپس می توانید واژن خود را شسته و معجزه این ماسک روشن کننده واژن را ببینید.

روغن نارگیل و عسل

۲- دوغ

مقداری دوغ و یک پنبه تهیه کنید. پنبه را به دوغ آغشته کرده و حداقل به مدت پانزده دقیقه روی ناحیه واژن قرار دهید. دوغ به عنوان ماده لایه بردار عمل می کند و تیرگی پوست واژن شما را از بین می برد.

۳- خیار و آلوئه ورا

خیار را خرد کرده و یک خمیر یک دست از خیار و آلوئه ورا درست کنید، سپس آن را به مدت ۱۵ دقیقه روی نواحی تیره واژن خود قرار داده و سپس آن را با سرد بشویید. تبریک می گوییم، واژن شما دیگر تیره نیست!

۴- ماست

ناحیه واژن را به مدت ۵ الی ۷ دقیقه با ماست به آرامی ماساژ دهید. پس از ماساژ، بگذارید تا ماست ۱۵ دقیقه روی واژن بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید. ماست یک سفید کننده واژن بی نظیر است.

۵- سیب زمینی

برای اینکه رنگ واژن خود را روشن کنید، سیب زمینی را برش دهید و آن را به صورت دورانی دور واژن بچرخانید. سیب زمینی یک سفید کننده طبیعی است که پوست واژن را قادر می سازد تا تیرگی ها را ازبین ببرد و پوست واژن شما را روشن کند.

خواص سیب زمینی برای واژن

۶- چوب صندل، آب گوجه فرنگی، آبلیمو و آب خیار

یک مخلوط خمیری شکل از چوب صندل، آب گوجه فرنگی، آب لیمو و آب خیار درست کنید. این مخلوط را روی دیواره های واژن که می خواهید پوست آن روشن شود بمالید و بگذارید برای ۲۰ دقیقه روی آن بماند. بعد از این کار واژن خود را با آب سرد بشویید و پوست خود را خشک کنید، حالا واژن شما سفید و براق شده است!

۷- روغن زیتون

واژن خود را با روغن زیتون ماساژ دهید و بگذارید روغن زیتون شب تا صبح روی واژن شما بماند. این کار نه تنها به روشن شدن پوست واژن شما کمک می کند بلکه باعث کاهش چین و چروک و نرم شدن پوست واژن شما نیز می شود.

۸- آب لیمو و عسل

یک قاشق چای خوری آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و به آرامی روی دیواره های واژن قرار دهید. بگذارید ۳ تا ۵ دقیقه بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید. این ماسک سبب روشن شدن رنگ واژن شما می شود.

۹- سفیده تخم مرغ

یک سفیده تخم مرغ را در یک کاسه انقدر هم بزنید تا کف کند. سپس آن را روی ناحیه واژن خود قرار داده و پس از ۱۵ دقیقه واژن خود را با آب سرد بشویید. حالا رنگ واژن شما روشن تر شده است.

سفید کننده واژن

۱۰- آلوئورا و زرد چوبه

یک کاسه برداشته و یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا را با کمی زردچوبه مخلوط کنید. خمیر ایجاد شده را روی ناحیه واژن بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب ولرم بشویید و پاک کنید. این کار را ۳ بار در روز تکرار کنید تا واژن شما سفید و شفاف شود.

 

 

منابع:

helloclue

healthline

everydayhealth

timesofindia.indiatimes


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید