سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

چرا توپ بسکتبال نارنجی است و وزن توپ بسکتبال چقدر است؟

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که چرا توپ بسکتبال نارنجی است و وزن توپ بسکتبال چقدر است. با ما در ادامه این مطلب جذاب همراه باشید. چرا توپ بسکتبال نارنجی است ؟ چرا توپ بسکتبال نارنجی است و چرا رنگ آن سبز، زرد آبی و یا سفید نیست؟ در […]

چرا توپ بسکتبال نارنجی است
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که چرا توپ بسکتبال نارنجی است و وزن توپ بسکتبال چقدر است. با ما در ادامه این مطلب جذاب همراه باشید.

چرا توپ بسکتبال نارنجی است ؟

چرا توپ بسکتبال نارنجی است و چرا رنگ آن سبز، زرد آبی و یا سفید نیست؟ در این مقاله از مجله آنلاین شلپ علت این قضیه را برای شما بازگو خواهیم کرد. اساسا توپ بسکتبال یک توپ کروی است که یک لایه بادی داخل آن قرار دارد و این لایه توسط چرم، کامپوزیت مصنوعی یا لاستیک پوشانده شده است. محیط توپ بسکتبال از یک لیگ به لیگ دیگر متفاوت است. اما رنگ توپ بسکتبال امروزه در سراسر جهان و در لیگ ها و مسابقات معتبر، ناررنجی می باشد. در ادامه بررسی دلیل نارنجی بودن توپ بسکتبال خواهیم پرداخت.

چرا توپ بسکتبال نارنجی است

علت نارنجی بودن رنگ توپ بسکتبال چیست ؟

اولین نسل از توپ های بسکتبال به دلیل جنس ساخت آنها که چرم سنگین بود، به رنگ قهوه ای تیره تولید شدند. در طی این سال ها تغییرات زیادی در ظاهر توپ بسکتبال اعمال شد، اما هیچ تغییر رنگی در آن اعمال نشد. تا اینکه در سال ۱۹۵۷ میلادی، تونی هینکل با همکاری شرکت اسپالدینگ، اولین توپ بسکتبال نارنجی را تولید کردند و در سال ۱۹۵۸ و در بازی های لیگ بسکتبال امریکا از این توپ استفاده شد.

اصلی ترین دلیل طراحی توپ بسکتبال به رنگ نارنجی، منحصر به فرد بودن رنگ آن بود که سبب می شد تا بازیکنان هنگام بازی گمراه نشده و رنگ توپ با رنگ کفپوش زمین بازی که عمدتا قهوه ای بود، متفاوت باشد.

در واقع دلیل این تغییر رنگ، شکایت بیش از حد بازیکنان بسکتبال از توپ های قهوه ای رنگ بود، آنها عقیده داشتند که در این حالت نمی توانند توپ را به وضوح ببینند و ممکن است گاهی دچار اشتباه شوند. در حال حاضر بیشتر توپ های بسکتبال در مسابقات رسمی به رنگ نارنجی و دارای خطوطی مشکی در زیر سطح توپ می باشند.

وزن توپ بسکتبال

وزن توپ بسکتبال چقدر است ؟

حال که متوجه شدید چرا توپ بسکتبال نارنجی است ، بد نیست بدانید که وزن توپ بسکتبال طبق قوانین فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA) باید برای مسابقات مردان چیزی در حدود ۶۲۴ گرم و برای مسابقات زنان چیزی در حدود ۵۵۰ گرم باشد. یک توپ بسکتبال با وزن استاندارد باید زمانی که از ارتفاع ۱۸۰ سانتی متری به زمین پرتاب می‌شود، تا ارتفاعی حدود ۱۲۰ سانتی متر به هوا بگردد.

 

 

منابع:

dunkorthree

wikipedia


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید