شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

چرا عطارد ذوب نمی شود و زندگی در عطارد چگونه است؟

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که با وجود نزدیک بودن به خورشید، چرا عطارد ذوب نمی شود و شرایط زندگی در عطارد چیست. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. چرا عطارد ذوب نمی شود ؟ چرا عطارد ذوب نمی شود و با وجود نزدیک بودن به خورشید […]

چرا عطارد ذوب نمی شود
بدون دیدگاه

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که با وجود نزدیک بودن به خورشید، چرا عطارد ذوب نمی شود و شرایط زندگی در عطارد چیست. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

چرا عطارد ذوب نمی شود ؟

چرا عطارد ذوب نمی شود و با وجود نزدیک بودن به خورشید همچنان پا برجا مانده است؟ سیارات نزدیک به خورشید، همانند زهره و عطارد، نسبت به زمین از درجه حرارت بالاتری برخوردار هستند اما این گرما باعث ذوب شدن آنها نشده است.

سیاره عطارد که کوچکترین و نزدیک ترین سیاره به خورشید در منظومه شمسی است، در طول روز و به دلیل تابش نور خورشید، دمایی در حدود ۴۳۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و این در شرایطی است که دمای به جوش آمدن آب ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد و دمای سطح عطارد چیزی حدود ۴٫۵ برابر دمای جوش آب می باشد.

چرا عطارد ذوب نمی شود

دمای ۴۳۰ درجه سانتی گراد آنقدر گرم است که می تواند برخی از انواع فلزات مانند سرب را نیز ذوب کند، با این حال عطارد از سرب ساخته نشده است! حقیقت این است که سطح عطارد از مواد سنگی ساخته شده است که این مواد دارای نقطه ذوبی بالاتر از ۶۰۰ درجه سانتی گراد می باشند، بنابراین با وجود گرمای بیش از حدی که عطارد دارد، این سیاره تا به امروز پابرجا باقی مانده و ذوب نشده است.

آیا زندگی در عطارد برای انسان امکان پذیر است ؟

حال که متوجه شدید چرا عطارد ذوب نمی شود ، بد نیست بدانید که شرایط زندگی در عطارد برای انسان چگونه است و آیا انسان می تواند روزی در عطارد زندگی کند یا خیر. عطارد دارای جو مشخصی نیست و به دلیل نزدیکی به خورشید، دمای بسیار بالایی دارد، اما فقط بالا بودن دمای عطارد نیست که مانع زندگی انسان در آن می شود، بلکه عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارد که می تواند مانع تحقق رویای زندگی در عطارد شود. مهمترین مشکلات عطارد جهت زندگی انسان روی آن عبارتند از:

  • جاذبه عطارد حدود یک سوم کره زمین است و وزن شما در عطارد در صورتی که وزنتان ۶۰ کیلوگرم باشد، چیزی حدود ۲۲ کیلوگرم است و همین مساله زندگی روی عطارد را برای انسان دشوار می سازد.
  • اختلاف دما در شبانه روز در عطارد بسیار بالاست و در روز دمای آن به حدود ۴۳۰ درجه بالای صفر می رسد و در شب دمای آن به چیزی حدود ۱۷۵ درجه زیر صفر کاهش می یابد، تحمل چنین گرما و سرمای طاقت فرسایی برای انسان ممکن نیست.
  • عدم وجود جو سبب می شود تا تمامی اشعه های مضر خورشید وارد عطارد شود و آسیب های جبران ناپذیری را به افرادی که در این سیاره وجود دارند، وارد کند.
  • یک شبانه روز در زمین ۲۴ ساعت به طول می انجامد و این در شرایطی است که یک شبانه روز درعطارد حدود ۵۵ روز زمینی طول می کشد و این طولانی بودن شب و روز می تواند سبب اختلال در زندگی انسان شود.

زندگی در عطارد

به نظر می رسد با توجه به دلایل ذکر شده، انسان به هیچ وجه در حال حاضر نمی تواند به زندگی در عطارد فکر کند و شاید در آینده و با پیشرفت علم و تکنولوژی، روزنه امیدی برای تحقق این رویا پیدا شود.

 

 

منابع:

theconversation

nasa


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید