یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

چرا کانادا رئیس جمهور ندارد و ملکه کانادا کیست؟

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که چرا کانادا رئیس جمهور ندارد و ملکه کانادا کیست. با ما در ادامه این مطلب جذاب همراه باشید. ملکه کانادا کیست ؟ چرا کانادا رئیس جمهور ندارد و ملکه کانادا کیست ، این سوالی است که شاید برای بسیاری از شما پیش آمده […]

ملکه کانادا کیست
بدون دیدگاه

در این مطلب از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که چرا کانادا رئیس جمهور ندارد و ملکه کانادا کیست. با ما در ادامه این مطلب جذاب همراه باشید.

ملکه کانادا کیست

ملکه الیزابت دوم، ملکه کانادا و کشورهای مشترک المنافع

ملکه کانادا کیست ؟

چرا کانادا رئیس جمهور ندارد و ملکه کانادا کیست ، این سوالی است که شاید برای بسیاری از شما پیش آمده باشد و ما قصد داریم در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به آن پاسخ دهیم، پس ما را تا انتها همراهی کنید.

“ملکه الیزابت دوم” ملکه کلیه کشورهای مشترک المنافع نظیر بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و آفریقای جنوبی به حساب می آید. الیزابت دوم در کاخ سلطنتی خود در شهر لندن  پایتخت انگلستان اقامت دارد و از آنجایی که کانادا یکی از کشورهای مشترک المنافع با انگلستان محسوب می شود، ملکه الیزابت دوم، ملکه کانادا نیز محسوب می شود. با توجه به شرایط فوق، کانادا عملا رئیس جمهور ندارد و توسط نخست وزیرش “جاستین ترودو” اداره می شود.

نقش ملکه الیزابت در امور سیاسی کانادا چیست؟

در حال حاضر میزان نفوذ پذیری انگلستان روی سیاست های کانادا بسیار کاهش یافته و همه روابط کانادا با سلطنت انگلیس کاملا تشریفاتی است. کسانی که در پارلمان انگلیس حضور دارند، از کانادا به عنوان یک قلمرو در کشورهای مشترک المنافع انگلیس یاد می کنند، اما کانادا در حال حاضر خود را کشوری با سیاست ها و منافع مستقل می داند که هیچ وابستگی به دولت انگلستان ندارد.

با تغییر قوانین کانادا در طول سال های اخیر، نقش نخست وزیر به طور محسوسی پر رنگ تر شده و از نظر قانونی، نخست وزیر شخص اول کشور برای اتخاذ انواع تصمیم گیری ها می باشد. در حال حاضر و با قاطعیت می توان گفت که ملکه الیزابت دوم هیچ نقشی در سیاست ها و اداره کانادا ندارد و این کشور به طور مستقل و با سیاست های نخست وزیرش اداره می شود.

چه تفاوتی بین رئیس جمهور با نخست وزیر در کانادا وجود دارد؟

آیا واقعا تفاوتی بین رئیس جمهور و نخست وزیر در کانادا وجود دارد. از نظر عملی هیچ تفاوتی وجود ندارد و کانادا به عنوان کشوری که رئیس جمهور ندارد، تمامی اختیارات خود را به نخست وزیرش داده و اوست که سکان دار اداره امور کشور می باشد.

اینکه چرا کانادا رئیس جمهور ندارد ممکن است به رسم گذشته و احترام به ملکه الیزابت دوم به عنوان ملکه کانادا باشد، اما حقیقت این است که ملکه الیزابت در کانادا فقط یک نماد محسوب می شود و این نخست وزیر است که نقش رئیس جمهور را بازی می کند و حرف اول و اخر را در کانادا می زند.

چرا کانادا رئیس جمهور ندارد

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا

و اما چرا کانادا رئیس جمهور ندارد ؟

معمولا در جهان، سلطنت های مشروطه دموکراتیک نخست وزیر دارند زیرا یک پادشاه یا ملکه هنوز از نظر عرف رئیس دولت است. با این حال، در مورد کانادا باید گفت که ملکه الیزابت دوم هیچ قدرتی روی امور داخلی آن ندارد و دفتر نخست وزیری عملا بالاترین مقام در دولت کاناداست. اینکه چرا کانادا رئیس جمهور ندارد شاید احترام به ملکه الیزابت باشد، اما در حقیقت این نخست وزیر است که نقش رئیس جمهور را بازی می کند و فقط با کلمات بازی می شود و می توان گفت که نخست وزیر در کانادا، حکم رئیس جمهور در کشورهای دیگر را دارد.

 

 

منبع:

wikipedia

newcanadianlife


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید