شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

چرا یوگسلاوی تجزیه شد؟ یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد؟

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که چرا یوگسلاوی تجزیه شد و پس از تجزیه، یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. چرا یوگسلاوی تجزیه شد ؟ چرا یوگسلاوی تجزیه شد و علت این فروپاشی چه بود؟ در این مقاله از مجله آنلاین […]

چرا یوگسلاوی تجزیه شد
بدون دیدگاه

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که چرا یوگسلاوی تجزیه شد و پس از تجزیه، یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

چرا یوگسلاوی تجزیه شد ؟

چرا یوگسلاوی تجزیه شد و علت این فروپاشی چه بود؟ در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به بررسی علل فروپاشی یوگسلاوی سابق خواهیم پرداخت و کشورهای حاصل از فروپاشی یوگسلاوی را به شما معرفی خواهیم کرد.

تجزیه یوگسلاوی تحت تاثیر درگیری ها و تنش های متعددی طی چندین سال صورت گرفت. یوگسلاوی کشوری در جنوب شرق اروپا بود که همواره تاریخش با تنش ها و اختلافات قومی و ملیتی عجین شده بود.

اولین تنش ها و جنگ های داخلی که مقدمات تجزیه یوگسلاوی را کلید زد، در اواخر دهه ۸۰ میلادی و ابتدای دهه ۹۰ میلادی آغاز شد و در سال ۱۹۹۱ میلادی منجر به استقلال کرواسی از یوگسلاوی سابق شد. این روند در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی نیز ادامه یافت و در نهایت یوگسلاوی سابق از هم فرو پاشید و به ۷ کشور مستقل تجزیه شد.

چرا یوگسلاوی تجزیه شد

علت تجزیه یوگسلاوی چه بود ؟

اساس اختلافات در یوگسلاوی به دلیل وجود مشکلات قومی و ملیتی بود و ریشه اصلی آن به تشکیل این کشور در سال ۱۹۱۹ بر می گشت. جایی که اقوام مختلفی از نژاد های صرب، کروات و اسلاو با اعتقادات و باورهای متفاوت کشوری مستقل را تحت عنوان پادشاهی یوگسلاوی ایجاد کردند.

اختلافات مذهبی یکی از مهمترین عوامل ایجاد تفرقه میان استان های مختلف یوگسلاوی بود، به نحوی که مسیحیان ارتدوکس و کاتولیک در کنار مسلمانانی از قومیت های مختلف در این کشور زندگی می کردند، در شرایطی که هر کدام بسته به قومیت و دین خود، طرز فکر و باورهای مختلفی داشتند.

تجزیه یوگسلاوی با جنگ های داخلی و تنش های پرشماری طی سالها همراه بود و جنگ استقلال کرواسی در سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵، جنگ استقلال بوسنی در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ و جنگ استقلال کوزوو در سال ۱۹۹۸ از مهمترین جنگ های داخلی در خلال فروپاشی یوگسلاوی سابق بود.

یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد ؟

حال که متوجه شدید چرا یوگسلاوی تجزیه شد ، بد نیست بدانید که یوگسلاوی پس از تجزیه به چند کشور تقسیم شد. یوگسلاوی پس از تجزیه به هفت کشور مستقل زیر تقسیم شد:

  • کرواسی – استقلال یافته ۱۹۹۱
  • اسلوونی – استقلال یافته ۱۹۹۱
  • بوسنی و هرزگوین – استقلال یافته ۱۹۹۲
  • مقدونیه – استقلال یافته ۱۹۹۳
  • مونتنگرو – استقلال یافته ۲۰۰۶
  • صربستان – استقلال یافته ۲۰۰۶
  • کوزوو – استقلال یافته ۲۰۰۸

 

 

منبع:

wikipedia


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید