دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

کولاک چیست؟ نحوه شکل گیری و خطرات آن

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که کولاک چیست و نحوه شکل گیری آن به چه صورت است و در صورت وقوع، چه خطراتی را به دنبال خواهد داشت. کولاک چیست ؟ کولاک در واقع به طوفان های خطرناک زمستانی می گویند که ترکیبی از بارش برف و باد است […]

کولاک چیست
بدون دیدگاه

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که کولاک چیست و نحوه شکل گیری آن به چه صورت است و در صورت وقوع، چه خطراتی را به دنبال خواهد داشت.

کولاک چیست

کولاک چیست ؟

کولاک در واقع به طوفان های خطرناک زمستانی می گویند که ترکیبی از بارش برف و باد است که منجر به کاهش دید برای عابران و رانندگان می شود. در حالی که بارش شدید برف و سرمای شدید هوا اغلب با کولاک همراه است، اما همیشه هم اینطور نیست. گاهی اوقات وزش باد شدید، برفی را که قبلا ریزش کرده است، تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد یک کولاک می شود. به طور رسمی، سازمان ملی هواشناسی، کولاک را به عنوان طوفانی تعریف می کند که حاوی مقادیر زیادی برف یا وزش باد همراه با برف است.

کولاک اغلب در ضلع شمال غربی یک سیستم طوفان شدید ایجاد می شود. تفاوت فشار کم در طوفان و فشار بیشتر به سمت غرب، یک گرادیان فشار قوی یا اختلاف فشار بین دو مکان ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به وزش باد شدید می شود. این وزش باد شدید، برف های موجود را از سطح زمین بلند می کند و با وزش باد جابجا می کند. حال که متوجه شدید کولاک چیست ، بد نیست با نحوه شکل گیری آن نیز آشنا شوید.

کولاک چگونه به وجود می آید ؟

برای ایجاد کولاک سه شرط باید برقرار باشد:

۱– ریزش برف

برای ریزش برف به زمین، درجه حرارت باید در ابرهایی که برف در آنها تشکیل می شوند، سرد بوده و در نقطع انجماد بخار آب باشد. اگر هوا در نزدیکی سطح زمین خیلی گرم باشد، برف در هنگام پایین آمدن خود، آب شده  و به باران تبدیل می شود و اگر دمای سطح سرد باشد، این بارش به شکل برف یا تگرگ به زمین می بارد.

۲- رطوبت لازم برای تشکیل ابرها و بارش برف

رطوبت موجود در هوا را بخار آب گویند. با حرکت باد بر روی آب، مقداری از سطح  آب تبخیر می شود و بخار را وارد هوا می کند. با این حال، هوای سرد قادر به نگه داشتن بخار آب زیادی نیست. در حقیقت، هوای بسیار سرد برف زیادی ایجاد نمی کند و اندکی رطوبت برای تشکیل برف لازم است.

۳- ترکیب هوای سرد و گرم

برای شکل گیری کولاک، باید هوای گرم با هوای سرد ترکیب شود. یک روش کلی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد. بادها از قطب ها هوای سرد را به سمت خط استوا می کشند و هوای گرم را از سمت استوا به سمت قطب ها می فرستند. هنگامی که هوای گرم و هوای سرد باهم ترکیب می شوند، جبهه ای شکل می گیرد و بارش باران رخ می دهد. این ترکیب هوا می تواند در صورت بروز ابرهای باردار و باد، کولاک را  به وجود آورد.

کولاک چیست

چه چیزی کولاک را خطرناک می کند ؟

کولاک ها می توانند شرایط تهدید کننده ای برای زندگی ما ایجاد کنند. مسافرت با اتومبیل به دلیل کاهش دید و ریزش برف ممکن است دشوار یا حتی غیرممکن شود. در بعضی مواقع هنگام بروز کولاک برفی که روی زمین است، منفجر می شود و با وزش باد در هوا پخش شده و حرکت می کند و این قضیه در بعضی مواقع دید را به صفر می رساند. در حین بروز کولاک، به دلیل ترکیب  هوای سرد و وزش باد شدید، ممکن است سرمازدگی و یخ زدگی معابر نیز مشاهده شود، که این قضیه می تواند برای عابران پیاده فوق العاده خطرناک باشد.

 

منبع

conserve-energy-future


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید