چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

سمفونی چیست و ارکستر سمفونیک به چه معناست؟

سمفونی چیست؟ سمفونی به قطعه ای از موسیقی کلاسیک نوشته شده توسط آهنگسازان برای اجرا در یک ارکستر گفته می شود. اگرچه اصطلاح “سمفونی” ریشه یونانی دارد و به دوران یونان باستان بر می گردد، اما این کلمه با معنای امروزی، از اواخر قرن ۱۸ میلادی به همگان معرفی شد. یک سمفونی از چندین بخش […]

سمفونی چیست و ارکستر سمفونیک به چه معناست؟
بدون دیدگاه

سمفونی چیست؟

سمفونی به قطعه ای از موسیقی کلاسیک نوشته شده توسط آهنگسازان برای اجرا در یک ارکستر گفته می شود. اگرچه اصطلاح “سمفونی” ریشه یونانی دارد و به دوران یونان باستان بر می گردد، اما این کلمه با معنای امروزی، از اواخر قرن ۱۸ میلادی به همگان معرفی شد.

سمفونی چیست و ارکستر سمفونیک به چه معناست؟

یک سمفونی از چندین بخش یا حرکات مجزا تشکیل می شود و عمدتا متشکل از یک تیم ارکستر و نوازندگانی با سازهای رشته ای نظیر ویولن می باشد. برخی از سمفونی ها نظیر سمفونی شماره ۹ بتهوون حاوی قطعات آوازی نیز می باشند.

 

سمفونی بتهوون

بتهوون که یکی از مشهور ترین و بزرگترین موسیقی دانان و آهنگسازان تاریخ بود، آثار متعددی را برای ارکستر سمفونیک ها آماده نموده است. بتهوون در انواع سبک های گوناگون موسیقی به آهنگسازی پرداخته است و مهمترین اثر او، بدون شک آهنگسازی برای ارکستر سمفونیک شماره ۹ می باشد که متشکل از ده قطعه موسیقی است.

 

سمفونی شماره ۹ بتهوون

سمفونی شماره ۹ بتهوون یک سمفونی تمام و کمال است که بین سال های ۱۸۲۲ میلادی تا ۱۸۲۴ میلادی توسط بتهوون در اتریش تهیه شد. این سمفونی برای اولین بار و در سال ۱۸۲۴ در وین، پایتخت اتریش اجرا شد. این سمفونی به گفته بسیاری از منتقدین و موسیقی دانان، به عنوان بزرگترین اثر بتهوون و یکی از دستاوردهای برتر در تاریخ موسیقی جهان برگزیده شده است.

سمفونی شماره ۹ بتهوون را می توان بزرگترین و بهترین قطعه موسیقی در تاریخ دانست. این سمفونی در سال ۲۰۱۰ میلادی، پرتکرار ترین سمفونی اجرا شده در سراسر دنیا بود. نسخه دست نویس و اصلی این سمفونی، در کتابخانه دولتی شهر برلین، پایتخت آلمان به امانت نگهداری می شود. این سمفونی در سال ۲۰۰۱ میلادی در حافظه جهانی یونسکو نیز ثبت گردید.

سمفونی چیست و ارکستر سمفونیک به چه معناست؟

ارکستر سمفونیک چیست؟

ارکستر سمفونیک به بزرگترین نوع سمفونی گفته می شود که در آن از تمامی گروه های سازی که در موسیقی کلاسیک غرب مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده می شود. یک ارکستر سمفونیک علاوه بر گروه های نوازنده و ارکستر، در برخی موارد می تواند شامل یک گروه کر برای اجرای آواز نیز باشد. یکی از معروف ترین ارکستر سمفونیک ها در کشور ما ارکستر سمفونیک تهران می باشد.

 

ارکستر سمفونیک تهران

ارکستر سمفونیک تهران که قدیمی ترین و بزرگ ترین ارکستر سمفونی ایران است، در سال ۱۳۱۲ توسط “غلامحسین مین باشیان” فعالیت خود را آغاز کرد. این ارکستر که همه ساله در سالن های اجرای موسیقی در شهر تهران برگزار شده، در خلال سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳، اجرای آن متوقف شد و در اواخر سال ۹۳ با رهبری “علی رهبری” فعالیت خود را مجددا آغاز نمود.


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید