یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

مجله شلپ

نوشته کامل

لباس فضانوردان چگونه است و وزن آن چقدر می باشد؟

در این مقاله لباس فضانوردان را به طور کامل و دقیق از لحاظ نوع و برخی اجزای مهم آن، وزن بسیار سنگین و قیمت باورنکردنی و نجومی آن بررسی خواهیم کرد. لباس فضانوردان یکی از برجسته ترین ساخته های ناسا است که برای حفاظت از فضانوردان در شرایط سخت فضا مانند نبود اکسیژن، عدم وجود […]

لباس فضانوردان
۱ دیدگاه

در این مقاله لباس فضانوردان را به طور کامل و دقیق از لحاظ نوع و برخی اجزای مهم آن، وزن بسیار سنگین و قیمت باورنکردنی و نجومی آن بررسی خواهیم کرد.

لباس فضانوردان

لباس فضانوردان یکی از برجسته ترین ساخته های ناسا است که برای حفاظت از فضانوردان در شرایط سخت فضا مانند نبود اکسیژن، عدم وجود نیروی جاذبه، دمای بسیار زیاد یا بسیار کم و برخورد غبارهای فضایی طراحی شده است.

لازم است بدانید بدون این لباس، فضانورد مدت زمان زیادی را زنده نخواهد ماند. این لباس دارای قسمت ها و لایه های مختلفی است که هر کدام عملکرد خاصی نظیر اکسیژن رسانی، تهویه و حفاظت در برابر سرما، گرما و برخورد ذرات فضایی را به عهده دارند. لباس فضانوردان سنگین و گران قیمت است و تجهیزات زیادی را شامل می شود.

لباس فضانوردان چگونه است

لباس فضانوردان از جنس پارچه مخصوصی است که از فضانورد محافظت می کند و شرایط ادامه حیات را برای فضانورد در فضا فراهم می کند. این لباس اکسیژن و آب مصرفی فضانورد را تامین می کند. بعلاوه در فضا، فضانورد در معرض طیف وسیعی از درجه حرارت قرار دارد. معمولا تغییرات دما در فضا از ۱۲۱ درجه سانتیگراد بالای صفر تا ۱۲۱ درجه سانتیگراد پایین صفر متغیر است. لباس فضانورد از او در برابر سرما و گرمای بیش از حد نیز محافظت می کند.

از طرفی این لباس می تواند فضانورد را در برابر برخورد ذرات فضایی و تشعشات مختلف نظیر پرتو خورشید مصون نگه دارد. در واقع این لباس شبیه یک شاتل فضایی تک نفره عمل می کند. اسم رسمی لباس فضانوردانExtravehicular Mobility Unit یا EMU است که به معنای لباسی است که در خارج از سفینه فضایی امکان حرکت را فراهم می کند.

لباس فضانوردان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. قسمت بالاتنه لباس از سینه، بازوها، دست ها و سر حفاظت می کند. همچنین کلاه فضانورد امکان مشاهده اطراف را برای فضانورد فراهم می کند. قسمت پایین تنه نیز وظیفه محافظت از قسمت های مختلف پاها را ایفا می کند. در قسمت مفصل ها از مواد نرم و انعطاف پذیر استفاده شده تا فضانورد به راحتی بتواند حرکت کند.

لباس فضانوردان چگونه است

معمولا فضانوردان در زیر لباس فضانوردی، یک لباس دیگر که به منظور تهویه و تعدیل دما تعبیه شده است، می پوشند. این لباس دارای لوله هایی است که در سرتاسر بدن فضانورد به جز سر، دست ها و پاها وجود دارند و درون این لوله ها به منظور تنظیم دمای بدن فضانورد، آب جریان دارد.

همچنین در پشت لباس فضانوردان چیزی شبیه به کوله پشتی نصب شده که اکسیژن مورد نیاز فضانورد در آنجا ذخیره میشود و دی اکسید کربن بازدم فضانورد را از بین می برد. بعلاوه قسمتی به نام Safer نیز در پشت لباس فضانورد وجود دارد که شامل چند جت کوچک است تا در مواقعی که فضانورد از سفینه فضایی دور می شود، بتواند به آنجا برگردد.

وزن لباس فضانوردان چقدر است

لباس فضانوردان بعلت وجود لایه ها و قسمت های مختلف، وزن بسیار زیادی دارد. وزن لباس فضانوردان در روی زمین در حدود ۱۲۷ کیلوگرم است. البته نسل جدید این لباس ها حتی وزنی در حدود ۲۰۰ کیلوگرم یا حتی بیشتر دارند. شاید بپرسید فضانوردان چگونه این لباس و تجهیزات سنگین را با خود حمل می کنند؟

واقعیت این است که وزن هر چیز ارتباط مستقیم با میزان نیروی جاذبه دارد. از آنجایی که نیروی جاذبه در فضا بسیار اندک است، عملاً بی وزنی اتفاق می افتد. به همین علت است که فضانوردان می توانند وزن سنگین لباس و تجهیزات خود را تحمل کنند.

قیمت لباس فضانوردی

قیمت لباس فضانوردی

طراحی و ساخت لباس فضانوردی یکی از بزرگترین دست آوردهای ناسا به شمار می آید که ایجاد نسخه امروزی آن سال ها زمان و هزینه را در برگرفته است. تعیین قیمت تک این لباس کار دشواری است؛ چرا که هر لباس دارای تجهیزات جانبی بسیاری بوده و پیچیدگی های زیادی دارد. با این حال قیمت تقریبی این لباس توسط ناسا چیزی در حدود ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. (حدود ۵ هزار میلیارد تومان) البته لباس فضانوردان یکبار مصرف نیست و می توان بارها از آن استفاده نمود. با در نظر داشتن این موضوع، قیمت نهایی این لباس اندکی پایین تر به نظر خواهد آمد. ‌

در حال حاضر با پیشرفت روز افزون دانش و تکنولوژی، ناسا در تلاش است که نسل جدیدی از لباس فضانوردان را طراحی کند. این لباس جدید مجهز به امکاناتی نظیر وسایل ارتباط از راه دور با سرعت بالا و دوربین هایی با کیفیت بسیار زیاد می باشند. تخمین زده شده که ناسا برای نسل جدید لباس فضانوردان، بودجه ای در حدود ۴۲۰ میلیون دلار در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط

بخش نظرات

یک نظر برای نوشته “لباس فضانوردان چگونه است و وزن آن چقدر می باشد؟”

  1. ساسان گفت:

    کشورهای پیشرفته بدنبال هزینه برای دانش و پیشرفت بشری هستند تا آسمان‌خراش‌های بلند . خودروهای پیشرفته. رباتهای پیچیده تر درست کنند اونوقت مسولین مومن ما یا بدنبال هزینه و بریز و بپاش های بیهوده مذهبی هستند که بودجه وسیعی را در بر میگیرد یا بدنبال اختلاس و رانت خزانه مملکت هستند بخاطر همینه فقط توی سیلیکون ولی در آمریکا نزدیک به سی هزار ایرانی متخصص در زمینه کامپیوتر کار میکنن اما در ایران اگر این عده میماندن یا باید بخاطر امرارمعاش شغلهای غیر مرتبط را انتخاب میکردن یا بیکار میماندن.

نظرتان را بنویسید

Array