یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

کلت گازی چیست؟ چگونه مجوز کلت گازی بگیریم؟

کلت گازی چیست و چگونه کار می کند؟ برای حمل آن نیاز به مجوز است؟ برندهای معتبر آن کدام است؟ برد مفید آن چقدر است؟ قدرت کلت گازی چقدر است؟ و سوالات متعدد دیگر که ذهن شما را این باره درگیر خود کرده است. در ادامه ، تمامی سوالات شما را در رابطه با کلت […]

کلت گازی
۱ دیدگاه

کلت گازی چیست و چگونه کار می کند؟ برای حمل آن نیاز به مجوز است؟ برندهای معتبر آن کدام است؟ برد مفید آن چقدر است؟ قدرت کلت گازی چقدر است؟ و سوالات متعدد دیگر که ذهن شما را این باره درگیر خود کرده است. در ادامه ، تمامی سوالات شما را در رابطه با کلت های گازی پاسخ خواهیم داد.

کلت گازی

 

کلت گازی چیست؟

کلت گازی که با نام های دیگری مانند تپانچه گازی یا اسلحه گازی در فروشگاه های مجاز فروش اسلحه یافت می شود، سلاحی است نیمه اتوماتیک که به وسیله کپسول های کوچک CO2 ( مخزن ۱۰ تا ۱۲ گرمی ) یا همان هوای فشرده مسلح می شود. کاربرد اصلی کلت گازی در حوزه آموزش های نظامی یا تمرینات مربوط به رشته تیراندازی می باشد.

کلت گازی چگونه کار می کند؟

این کلت ها از سه قسمت اصلی شامل تعیین وضعیت و ماشه، خشاب و گلنگدن تشکیل شده است. که برای تیراندازی ابتدا باید خشاب اسلحه را از آن خارج نموده و پس از جاگذاری کپسول CO2 در داخل آن، خشاب را وارد اسلحه میکنیم، سپس کلید تعیین وضعیت را از حالت ضامن (OFF) خارج کرده و در حالت فعال (ON) قرار می دهیم. توجه داشته باشید وقتی کلید وضعیت روی حالت ضامن قرار دارد، ماشه قفل می شود و امکان شلیک وجود ندارد. پس از خارج کردن کلید وضعیت از حالت ضامن، گلنگدن اسلحه را به عقب می کشیم. در این حالت اسلحه آماده تیراندازی می باشد و با فشار دادن ماشه، گلوله شلیک می شود.

کلت گازی گامو

قدرت کلت گازی چقدر است؟

به طور کلی، کلت گازی به دو شکل معمولی و یا لوله بلند طراحی و ساخته می شود. خشاب یک کلت گازی بسته به نوع آن ظرفیت متفاوتی دارد، اما به طور معمول، خشاب یک کلت گازی  ظرفیت قرار گیری ۸ تا ۱۶ گلوله را دارا می باشد. این که قدرت تخریب کلت گازی چقدر است نیز بسته به نوع آن می تواند متغیر باشد، اما طبق استاندارد، یک کلت گازی دارای برد مفیدی بین ۲۵ تا ۵۰ متر می باشد.

گلوله یک کلت گازی پس از شلیک، با سرعتی بین ۱۳۰ تا ۲۴۰ متر بر ثانیه به سمت هدف حرکت می کند و این یعنی یک کلت گازی پر قدرت با حداکثر سرعت (۲۴۰ متر بر ثانیه) در مدت زمانی حدود ۲ ثانیه به هدفی در فاصله ۵۰ متری برخورد می کند. نکته ای که باید از آن غافل نشوید این است که یک کلت گازی، هرچه پرقدرت تر باشد، دارای دقت پایین تری خواهد بود و هرچه سرعت شلیک گلوله یا به اصطلاح قدرت کلت گازی کمتر باشد، دقت آن بالاتر است.

کاربردهای کلت گازی

یکی از مهم ترین کاربردهای کلت های گازی در حوزه آموزش افراد نظامی و نیروهای مسلح در اردوگاه های جنگی و کلاس های آموزشی است. کاربرد عمومی تر این سلاح برای افراد عادی بیشتر جنبه تفریح و سرگرمی دارد. تمرین ورزش تیر اندازی ، شلیک به اهداف پروازی و شکار پرندگان از دیگر کاربردهای این سلاح برای عموم می باشد.

کلت گازی چیست

کلت گازی در ایران و مجازات حمل آن

به طور کلی حمل کلت های گازی در مکان های عمومی در کشور ایران غیرمجاز می باشد. البته بعضی از فروشگاه های وارد کننده سلاح اقدام به اخذ کارت سبز ( مجوز حمل سلاح ) برای کلت های گازی از مقامات ذیربط کرده اند. اما با این وجود استفاده از این سلاح حتی با وجود مجوز مربوطه فقط منوط به استفاده در مناطق خارج از محدوده شهری و برای شکار پرندگان یا تیراندازی به سیبل مجاز بوده و حمل و استفاده از آن در مکان های عمومی غیرمجاز بوده و تبعات سنگینی به دنبال دارد. مجازات حمل بدون مجوز و غیر قانونی کلت گازی در ایران از جریمه های نقدی گرفته تا ۱۵ سال حبس، متغیر است.

چگونه مجوز کلت گازی بگیریم؟

طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران هر شخصی که تابعیت ایرانی داشته باشد، برای اخذ مجوز استفاده از کلت گازی باید مراحل احراز و تایید صلاحیت سلامت جسمی، اخلاقی و روانی را پشت سر گذاشته و تایید سازمان اسلحه و مهمات ارتش جمهوری اسلامی ایران را دریافت کند. شرایط فوق برای خانم ها و آقایان یکسان بوده و متقاضیان به منظور دریافت اطلاعات دقیق تر می توانند به فروشگاه های رسمی و مجاز فروش سلاح در سراسر کشور مراجعه کنند.

پس از تایید صلاحیت و قبل از صدور مجوز، متقاضی باید در یک دوره آموزش تیراندازی به صورت عملی نیز شرکت نماید و پس از تایید مراحل فوق، مجوز متقاضی توسط سازمان مربوطه صادر می گردد.

هفت تیر گازی

مشخصات کلت های گازی موجود در ایران

 • برندهای رایج کلت گازی در ایران عبارتند از : ایکول ساخت ترکیه ، والتر ساخت آلمان ، گامو ساخت اسپانیا
 • خشاب این کلت ها از ۸ عددی تا ۱۶ عددی بسته به نوع آن متغیر است.
 • کلت های موجود در ایران در دو نوع کلی ، معمولی و لوله بلند در دسترس می باشد.
 • برد مفید این کلت ها از ۲۵ متر تا ۵۰ متر بسته به نوع آن متغیر است و سرعت حرکت گلوله پس از شلیک به سمت هدف ، از ۱۳۰ متر بر ثانیه تا ۱۵۰ متر بر ثانیه بسته به نوع سلاح متغیر است.

کلت گازی گامو

کلت گازی گامو یکی از رایج ترین انواع برند کلت گازی در ایران است. گامو یک شرکت اسپانیایی تولید کننده اسلحه می باشد که در سراسر جهان از شهرت بالایی برخوردار است. کلت های گازی گامو در انواع و مدل های گوناگون، در فروشگاه های مجاز فروش کلت گازی موجود می باشند. کلت های برند گامو دارای طراحی ارگونومیک و زیبا و مکانیزمی نیمه اتوماتیک می باشند. کلت های گازی برند گامو دارای بدنه مقاومی از جنس فلز می باشند و به هنگام تیراندازی، بسیار خوش دست هستند. این کلت ها از قدرت تخریب بالایی برخوردارند و خشاب آنها معمولا ظرفیت قرارگیری ۱۶ گلوله را دارا می باشد.

 

 

منابع

wikipedia

hobbytron

aja


مطالب مرتبط


بخش نظرات

یک نظر برای نوشته “کلت گازی چیست؟ چگونه مجوز کلت گازی بگیریم؟”

 1. ایلیا گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم
  این نوع از کلت های گازی برای تفریحاتی مثل پینت بال وجود داره؟
  من خیلی جاها دیدم توی باشگاه ها از همین اسلحه ها حتی به جز کلت استفاده میشه و تیرشون بیشتر شبیه پلاستیکه ولی توش کپسول گازی هست
  میشه راهنمایی کنید؟

نظرتان را بنویسید