یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

مجله شلپ

نوشته کامل

خواص و مضرات بلغور گندم در لاغری و کودکان

خواص و فواید مصرف بلغور گندم چیست و چطور میتوانید از آن برای یک رژیم غذایی و لاغری استفاده کنید؟ همچنین در ادامه از ویژگی های این ماده برای کودکان خواهیم گفت. بلغور گندم یکی از محصولات تولید شده از گندم می باشد. این غله سرشار از انواع مواد معدنی و فیبر است. بنابراین یک […]

بلغور گندم
بدون دیدگاه

خواص و فواید مصرف بلغور گندم چیست و چطور میتوانید از آن برای یک رژیم غذایی و لاغری استفاده کنید؟ همچنین در ادامه از ویژگی های این ماده برای کودکان خواهیم گفت.

بلغور گندم

بلغور گندم یکی از محصولات تولید شده از گندم می باشد. این غله سرشار از انواع مواد معدنی و فیبر است. بنابراین یک غذای کمکی مناسب برای کودکانی است که در کنار شیر مادر مصرف غذا را آغاز نموده اند. به علاوه کالری پایین بلغور گندم سبب شده که جایگزین مناسبی برای برنج و گزینه مناسبی برای رژیم لاغری باشد.

بلغور گندم چیست؟

بلغور گندم دانه کامل گندم دوروم است که با نام گندم شکسته نیز شناخته می شود. برای تهیه بلغور گندم، ابتدا گندم را پخته و بعد از خشک شدن، آسیاب می کنند. این ماده غذایی به راحتی پخته شده و اغلب به عنوان پیش غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

بلغور گندم انواع مختلفی دارد و برای موارد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. بلغور را در هنگام آسیاب کردن در انواع ریز، متوسط، درشت و خیلی درشت آسیاب می کنند. از بلغور گندم ریز در تهیه فرنی، از نوع متوسط در تهیه حلیم، از نوع درشت در تهیه پلو و از نوع خیلی درشت آن در تهیه انواع سوپ استفاده می شود.

خواص بلغور گندم در لاغری

بلغور گندم از گندم تهیه می شود؛ بنابراین خواصی مشابه با گندم دارد. این غله پروتئین و فیبر زیاد و چربی و کالری کمی دارد. بنابراین بلغور گندم جایگزین خوبی برای غلات تصفیه شده می باشد.

درصد فیبر و پروتئین بالا در کنار کالری پایین سبب شده که این غله به یک گزینه مناسب در رژیم کاهش وزن تبدیل شود. هر ۱۰۰ گرم بلغور گندم (پخته شده) دارای ۸۳ کالری می باشد. بنابراین توصیه می شود به منظور کاهش وزن این غله را با مواد پروتئینی با چربی بالا نظیر گوشت قرمز جایگزین نمود. فیبر موجود در بلغور گندم نیز سبب ایجاد احساس سیری در فرد شده و سرعت جذب مواد غذایی را در بدن کاهش می دهد.

از طرفی شاخص قند بلغور گندم نیز پایین است و می تواند سطح انسولین را در بدن به حد نرمال برساند.

بلغور گندم برای لاغری

خواص بلغور گندم برای کودکان

زمانی که نوزادان مصرف مواد غذایی را در کنار شیر مادر آغاز می کنند، بهتر است از غذاهایی استفاده کنند که مزایایی را برای نوزاد فراهم کند که آن ها را از شیر مادر دریافت نکرده است. بلغور گندم یکی از بهترین گزینه ها برای مصرف در کنار شیر مادر می باشد. بلغور گندم یک ماده بسیار مغذی است که سبب افزایش اشتهای کودک شده و به علاوه می تواند نوزاد را سیر نگه دارد.

بلغور گندم حاوی فیبر و مواد معدنی مختلف نظیر آهن، منیزیم و فسفر است. فیبر موجود در این غِله سبب تقویت سیستم هاضمه و افزایش سوخت و ساز در بدن کودک شود.

بهترین زمان برای دادن بلغور گندم به کودکان در سنین یک سالگی است. در این سن سیستم هاضمه کودک توانایی لازم برای هضم این غله را پیدا خواهد نمود.

همچنین از آنجایی که بلغور گندم سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها است، نقش بسیاری در تقویت سیستم تنفسی، برطرف نمودن خس خس سینه و پیشگیری از بروز آسم در کودکان دارد.

بلغور گندم برای کودکان

مضرات بلغور گندم

اگرچه بلغور گندم فواید بسیار زیادی دارد، اما مصرف بیش از حد آن نیز می تواند سبب بروز بعضی از عوارض شود.

پف کردن و نفخ یکی از عوارض مصرف زیاد بلغور گندم است. این ماده غذایی به علت دارا بودن فیبر فراوان می تواند سبب بروز نفخ در افراد شود. این عارضه در افرادی که مبتلا به مشکلات سیستم گوارشی نظیر سندروم روده تحریک پذیر هستند، شدیدتر می باشد.

بلغور گندم از گندم تهیه شده است بنابراین حاوی مقدار زیادی گلوتن می باشد. این ماده غذایی در برخی از افراد سبب بروز حساسیت می شود.

همچنین بلغور گندم حاوی مقدار زیادی اگزالات می باشد. این ماده دفع کلسیم در ادرار را افزایش می دهد. این موضوع می تواند آسیب های ناشی از سنگ کلیه را افزایش دهد و علائم نقرس را تشدید کند.

بلغور بهتر است یا برنج

برنج یکی از غلات تصفیه شده است که طعمی ملایم دارد و سیر کننده می باشد. این غله کالری زیادی دارد و برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، مناسب نمی باشد. از طرفی سطح شاخص قند برنج بالا است و افراد مبتلا به دیابت نمی توانند از آن استفاده کند.

بلغور گندم جایگزین خوبی برای برنج است. چراکه بلغور گندم نیز خاصیت سیر کنندگی زیادی دارد، اما میزان کالری آن کمتر از برنج است. به علاوه بلغور گندم سطح انسولین را در بدن کنترل می کند. بنابراین افراد مبتلا به دیابت به راحتی می توانند از این غله استفاده نمایند.

مطالب مرتبط

بخش نظرات

نظرتان را بنویسید

Array