شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

مجله شلپ

نوشته کامل

کمبود کدام ویتامین باعث سفیدی مو میشود؟ کندن مو از ریشه

سفیدی مو به دلیل کمبود کدام ویتامین ها به وجود می آید؟ در این مقاله تمام موارد مربوط به کندن موی سفید از ریشه را بررسی خواهیم کرد و در ادامه شما را با حدیث پیامبر در مورد کندن موی سفید آشنا میکنیم. سفیدی مو از جمله عوارضی است که با افزایش سن اتفاق می […]

سفیدی مو
بدون دیدگاه

سفیدی مو به دلیل کمبود کدام ویتامین ها به وجود می آید؟ در این مقاله تمام موارد مربوط به کندن موی سفید از ریشه را بررسی خواهیم کرد و در ادامه شما را با حدیث پیامبر در مورد کندن موی سفید آشنا میکنیم.

سفیدی مو

سفیدی مو از جمله عوارضی است که با افزایش سن اتفاق می افتد. البته این عارضه ممکن است به دلایل مختلف نظیر وراثت و سبک زندگی ناسالم زودتر از موعد نیز رخ دهد.

رنگ موی مکرر و کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی نیز در سفید شدن مو بی تاثیر نیست. بنابراین می توان با رعایت یک رژیم غذایی سالم طراوت، شادابی و البته رنگ طبیعی موهای خود را حفظ نمود.

کمبود کدام ویتامین باعث سفیدی مو میشود

زیر سطح پوست فولیکول های مو قرار دارد. این فولیکول ها وظیفه تولید رنگدانه را نیز به عهده دارند؛ این رنگدانه ها ملانین نام دارند. اگر این فولیکول ها به هر علتی قادر به تولید رنگدانه نباشند، موها به رنگ سفید در می آیند. البته با گذر زمان و رسیدن به سن پیری خود به خود سفید شدن موها رخ می دهد و این موضوع کاملا طبیعی است.

همچنین ظهور و بروز برخی از بیماری ها نظیر بیماری های خود ایمنی نیز ممکن است سبب سفید شدن موها شود.

اما عدم تولید رنگدانه در سنین جوانی و در صورت عدم ابتلا به بیماری ممکن است به هر علتی رخ دهد. مواردی نظیر سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی نامناسب و استفاده از محصولات شیمیایی مختلف می تواند سبب بروز این پدیده شود.

سیگار کشیدن، رنگ کردن مداوم مو و استفاده از دکلره می تواند سبب بروز این عارضه در فرد شود. اما یکی از مهمترین عوامل اثرگذار در سفید شدن مو تغذیه نامناسب و کمبود برخی از ویتامین ها می باشد.

تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است. نتایج نشان می دهد که اکثر افرادی که دچار سفیدی مو در سنین زیر ۳۰ سال هستند، دچار کمبود ویتامین هایی از خانواده ویتامین B، ویتامین E و ویتامین D می باشد. البته کمبود برخی از مواد معدنی نظیر مس و روی نیز در نتیجه این تحقیقات گزارش شده است.

با ظهور زندگی های ماشینی و افزایش استرس میزان رادیکال های آزاد در بدن افزایش می یابد. آنتی اکسیدان ها در بدن وظیفه از بین بردن این رادیکال های آزاد را بر عهده دارند. کمبود این آنتی اکسیدان ها نیز می تواند سبب افزایش رادیکال های آزاد در بدن و بروز بسیاری از بیماری ها و عارضه ها نظیر سفید شدن مو شود.

غذاهایی نظیر انواع ماهی، روغن زیتون، میوه ها و سبزیجات از جمله خوراکی هایی هستند که سرشار از انواع آنتی اکسیدان می باشند. به علاوه مصرف شیر، سالمون، پنیر، انواع آجیل، تخم مرغ و انواع غذاهای دریایی می تواند کمبود ویتامین B12، ویتامین D و ویتامین E را در بدن جبران نماید. البته در کنار مصرف این غذاها استفاده از انواع مکمل ها نیز بی تاثیر نیست.

کندن موی سفید از ریشه

کندن موی سفید از ریشه

اگرچه سفید شدن مو یک روند غیر قابل اجتناب است و با گذر زمان اتفاق می افتد، اما بسیاری از افراد با دیدن این مو ها احساس بدی پیدا کرده و تلاش می کنند که آن ها را به هر روشی از بین ببرند. رنگ کردن مو، استفاده از انواع ویتامین ها و ورزش کردن برخی از این روش ها است. البته ساده ترین راه حلی که معمولا افراد آن را انتخاب می کنند، کندن موی سفید است. بسیاری از افراد تنها به علت یک باور قدیمی از این تصمیم منصرف می شوند.

یک باور قدیمی وجود دارد که کندن یک تار موی سفید سبب ایجاد ده تار موی سفید خواهد شد. باید گفت که این باور کاملا غلط است. البته به هیچ عنوان کندن مو چه سیاه و چه سفید توصیه نمی شود. چرا که انجام این کار در دراز مدت سبب آسیب دیدن فولیکول مو و طاسی سر شود.

در واقع با کندن هر موی سفید تنها همان مو از ریشه از داخل فولیکول مو خارج خواهد شد و بعد از آن یک تار موی سفید دیگر از همان فولیکول خواهد روئید و این فولیکول هیچ تاثیری بر رنگ موی سایر فولیکول های مو ندارد. البته ممکن است افراد بعد از کندن یک تار موی سفید شاهد روئیدن چندین تار موی سفید باشند. این موضوع ربطی به موی سفید کنده شده ندارد. بلکه آن مو ها از قبل رنگدانه خود را از دست داده و به صورت اتفاقی روئیدن آن ها با تار موی قبلی همزمان می شود.

حدیث پیامبر در مورد کندن موی سفید

موی سفید برای همه افراد نشان دهنده کهولت سن و پیری می باشد. در دین مبین اسلام نیز همواره بر رعایت احترام افراد کهنسال و محاسن سفید تاکید شده است.

در حدیثی از امام علی علیه سلام نقل شده که پیش از دوران حضرت ابراهیم موی هیچ کس با افزایش سن سفید نمی شد و اولین بار تار موی سفید در محاسن حضرت ابراهیم روئید. حضرت ابراهیم نیز از خداوند سوال کرد که این چیست؟ در جواب وحی آمد که این نشانه وقار است و حضرت ابراهیم نیز دعا نمود که خداوندا بر وقار من بیفزا. این حدیث از زبان امام جعفر صادق و امام محمد باقر نیز نقل شده است.

مطالب مرتبط

بخش نظرات

نظرتان را بنویسید

Array