جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹

مجله آنلاین شِلِپ

نوشته کامل

سمرقند کجاست؟ بخارا در کدام کشور قرار دارد؟

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که سمرقند کجاست و بخارا در کدام کشور قرار دارد. با ما در ادامه این مطلب جذاب همراه باشید. سمرقند کجاست ؟ سمرقند دومین شهر بزرگ کشور ازبکستان است که در دره ای در مجاورت رودخانه زرافشان در مرکز این کشور واقع شده است. […]

سمرقند کجاست
بدون دیدگاه

در این مقاله از مجله آنلاین شلپ به شما خواهیم گفت که سمرقند کجاست و بخارا در کدام کشور قرار دارد. با ما در ادامه این مطلب جذاب همراه باشید.

سمرقند کجاست ؟

سمرقند دومین شهر بزرگ کشور ازبکستان است که در دره ای در مجاورت رودخانه زرافشان در مرکز این کشور واقع شده است. شهر سمرقند که در گذشته دور جزئی از خاک کشور ایران نیز بوده است، به دلیل موقعیت مناسب آن در جاده ابریشم آسیا بین چین و منطقه مدیترانه، به عنوان مرکز تجارت قاره کهن رونق گرفت. در حال حاضر شهر سمرقند با ۵۱۴۰۰۰ نفر جمعیت، دومین شهر پرجمعیت کشور ازبکستان پس از تاشکند می باشد. زبان رایج مردم این شهر، زبان ازبکی است، اما اکثر ساکنان این شهر از تاجیک های فارسی زبان هستند.

سمرقند کجاست

نمایی از شهر سمرقند

تاریخچه شهر سمرقند

سمرقند پس از آن که توسط ترک ها درقرن ششم و اعراب  در قرن هشتم مورد تصرف قرار گرفت، در قرن نهم و دهم تحت سلطه سلسله سامانیان از ایران قرار گرفت و به عنوان جزئی از خاک ایران معرفی شد. شهر سمرقند در دوره تیموریان به عنوان پایتخت کشور ایران نیز برگزیده شد. درسال های بعد، حکومت سمرقند به دست شیبانیان افتاد و این شهر از قلمرو ایران خارج شد. اگرچه ایرانیان در زمان نادر شاه افشار برای انتقام جویی به این شهر حمله کرده و پس از این حمله شهر سمرقند تا سال ها شهری متروک و بدون سکنه بود.

سال ها بعد از آن حمله، شهر سمرقند تحت حکومت شوروی سابق مجددا پا گرفت و مردم در آن ساکن شدند. سمرقند در خلال فروپاشی شوروی سابق در اوایل دهه ۹۰ میلادی و استقلال کشور ازبکستان، به طور رسمی به عنوان یکی از شهرهای ازبکستان معرفی شد.

دلیل اهمیت سمرقند چیست ؟

شهر سمرقند توسط یونسکو در سال ۲۰۰۱ به عنوان یکی از میراث فرهنگی جهان انتخاب شد. زمانی که سمرقند تحت قلمرو شوروی سابق بود، به طور چشمگیری گسترش پیدا کرد و ساختمان ها، خانه ها، پارک ها و تئاترهای پرشماری در آن احداث شد. سمرقند در زمان های باستان و قرون وسطا که به عنوان واسطه ای در مسیر جاده ابریشم قرار گرفت، توانست شهرت و آبادانی قابل توجهی را به دست آورد.

در حال حاضر شهر سمرقند به مرکز مهمی برای صادرات میوه های خشک و تازه، پنبه، برنج، ابریشم و چرم تبدیل شده است. اکنون صنعت این شهر عمدتا بر پایه کشاورزی و نساجی استوار گشته است. حال که متوجه شدید سمرقند کجاست و چه پیشینه ای دارد، بد نیست با شهر بخارا دیگر شهر مهم و تاریخی ازبکستان نیز آشنا شوید.

بخارا در کدام کشور قرار دارد ؟

بخارا که پنجمین شهر بزرگ کشور ازبکستان است، در جلگه ای در پایین رود زرافشان و در مجاورت کانال شهر رود بنا شده است. شهر بخارا که مرکز استان بخارا در ازبکستان نیز می باشد، در حال حاضر جمعیتی حدود ۲۷۰۰۰۰ نفر را در خود جای داده است. شهر بخارا همانند سمرقند، یکی از دو شهر بزرگ تاجیک‎ نشین و فارسی ‌زبان در کشور ازبکستان می باشد. مردم بخارا عمدتا به زبان فارسی تاجیکی صحبت می کنند.

بخارا کجاست

نمایی از شهر بخارا

دلیل اهمیت بخارا چیست ؟

بخارا از قدیمی ترین شهرهای منطقه است که قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد. بخارا نیز در  مجاورت جاده ابریشم قرار گرفته و یکی از شهرهای مهم آسیای مرکزی به حساب می آید که از لحاظ تاریخی نیز بسیار مور توجه است. شهر بخارا نیز همانند سمرقند در فهرست میراث تاریخی یونسکو به ثبت رسیده ‌است. از آنجا که بخارا نیز همانند سمرقند، برای مدتی در سلطه حکومت ایران بوده است، زادگاه یکی از بزرگترین شاعران پارسی، رودکی نیز بوده است. پنبه و آلو از معروف ترین محصولات کشاورزی شهر بخارا می باشند، همان گونه که آلوی بخارا در ایران شهرتی دیرینه دارد.

 

منبع

wikipedia

wikipedia

 


مطالب مرتبط


بخش نظرات

نظرتان را بنویسید