یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

مجله شلپ

نوشته کامل

نوشابه زیرو (رژیمی) چیست؟ چقدر کالری دارد و چرا شیرین است؟

در این نوشته، نوشابه زیرو یا رژیمی را باهم بررسی خواهیم کرد و به شما میگوییم که چرا شیرین است و چقدر کالری دارد و آیا واقعا باعث لاغری ما میشود یا خیر. یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در دنیا بعد از آب و چای، انواع و اقسام نوشابه ها هستند. نوشابه های معمولی […]

نوشابه زیرو
بدون دیدگاه

در این نوشته، نوشابه زیرو یا رژیمی را باهم بررسی خواهیم کرد و به شما میگوییم که چرا شیرین است و چقدر کالری دارد و آیا واقعا باعث لاغری ما میشود یا خیر.

یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در دنیا بعد از آب و چای، انواع و اقسام نوشابه ها هستند. نوشابه های معمولی کالری و قند زیادی دارند. بنابراین مصرف زیاد و مداوم آن ها می تواند سبب بروز بیماری های مختلف شود. در نتیجه بسیاری از مردم به خصوص ورزشکارها نوشابه های زیرو را جایگزین نوشابه های معمولی نموده اند. اگرچه این نوشابه فاقد قند و کالری است، اما یک نوشیدنی بی خطر محسوب نمی شود. طعم این نوشابه شیرین است و علت شیرینی آن استفاده از شیرین کننده های مصنوعی می باشد.

نوشابه زیرو

نوشابه زیرو یا رژیمی چیست

نوشابه زیرو یا رژیمی برای اولین بار برای افراد مبتلا به دیابت در سال ۱۹۵۰ تولید شد. اگرچه طرفداران انواع نوشابه از مضرات این نوشیدنی ها اطلاع دارند، اما مصرف این نوشیدنی روز به روز در حال افزایش است.

با تبلیغات وسیعی که در سال های اخیر برای استفاده از رژیم های سالم صورت گرفته، شرکت های تولید کننده نوشابه اقدام به معرفی نوشابه های دارای قند بسیار کم یا بدون قند کردند. در واقع این شرکت ها در نوشابه های زیرو برای ایجاد طعم شیرین، به جای قند از قند های مصنوعی استفاده می کنند.

با گذشت زمان افرادی که به دنبال لاغری و کاهش وزن بودند نیز این نوشابه را جایگزین نوشابه های معمولی کردند.

میزان کالری نوشابه زیرو | چرا نوشابه زیرو کالری ندارد

نوشابه های زیرو یا رژیمی دارای کالری صفر هستند. زیرا این نوشابه ها فاقد قند می باشند. این در حالی است که یک لیوان نوشابه معمولی حاوی چیزی حدود حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ کالری است. در واقع میزان و نوع قند مورد استفاده در دو نوشابه معمولی و رژیمی سبب تفاوت کالری این دو نوشیدنی خواهد شد.

ایا نوشابه زیرو رژیمی است

جالب است بدانید صفر بودن میزان کالری نوشابه های زیرو دلیلی بر رژیمی بودن این نوشابه نیست. اگرچه میزان کالری دریافتی از این نوشابه صفر است، اما استفاده از قندهای مصنوعی در این نوشیدنی می تواند در بعضی از افراد سبب افزایش اشتها و افزایش میل به خوردن انواع شیرینی ها شود. تحقیقات اخیری که در این زمینه انجام شده نیز نشان می دهد که مصرف نوشابه های زیرو نه تنها سبب کاهش وزن نمی شود، بلکه در بعضی از موارد سبب افزایش دور کمر و چاقی نیز خواهد شد.

آیا نوشابه زیرو قند دارد

نوشابه های زیرو با اینکه فاقد قند هستند، اما طعم شیرینی دارند. علت این موضوع استفاده از شیرین کننده های مصنوعی می باشد. نوشابه های معمولی به علت استفاده از شربت ذرت با فروکتوز بالا دارای طعم شیرین و دلپذیر هستند. اما نوشابه های زیرو شیرینی خود را از موادی نظیر آسپارتام دریافت می کنند. آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی با کالری صفر است.

چرا نوشابه زیرو شیرین است

آسپارتام یکی از رایج ترین شیرین کننده ها در نوشابه های زیرو است. این ماده ۱۸۰ برابر از شکر شیرین تر می باشد. اما از آنجایی که فاقد کالری و کربوهیدرات است، تاثیری بر قند خون ندارد. تنها در مواردی که مصرف نوشابه رژیمی سبب افزایش میل به خوردن شیرینی جات شود، قند خون تحت تاثیر قرار می گیرد.

نوشابه رژیمی زیرو

فواید (خواص) و مضرات نوشابه زیرو

نوشابه زیرو سبب افزایش احتمال پوسیدگی دندان می شود. در واقع فسفریک اسید موجود در این نوشابه عامل اصلی در پوسیدگی دندان محسوب می شود.

از طرفی اگرچه نوشابه های زیرو قند و کالری صفر دارند، اما تحقیقات نشان داده قند موجود در این نوشابه ها سبب افزایش اشتها می شود. بنابراین این نوشابه نه تنها سبب لاغری نشده، بلکه اگر خودتان را کنترل نکنید، سبب افزایش احتمال چاقی خواهد شد.

قند مورد استفاده در نوشابه زیرو به تنهایی به هیچ عنوان قند خون را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اما ممکن است سبب افزایش میل به خوردن غذا و خوراکی های شیرین شود. بنابراین می تواند برای افراد مبتلا به دیابت خطرناک باشد.

بعلاوه نوشابه های زیرو احتمال ابتلا به پوکی استخوان، بیماری های قلبی و بیماری های کلیوی را افزایش داده و باکتری های مفید معده را از بین می برد.

کافئین موجود در نوشابه زیرو نیز در صورت استفاده بیش از حد می تواند سبب بروز بی قراری و اختلالات خواب شود.

اگرچه نوشابه زیرو کالری ندارد، اما دارای مواد مغذی و ویتامین نیز نمی باشد.‌ بنابراین مصرف آن کمکی به سلامت فرد نخواهد کرد. بنابراین توصیه می شود مصرف نوشابه در رژیم غذایی روزانه به حداقل ممکن رسانده شود.

مطالب مرتبط

بخش نظرات

نظرتان را بنویسید

Array