یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

مجله شلپ

نوشته کامل

چگونه شربت را گازدار کنیم؟ طرز تهیه نوشیدنی با آب گازدار

آب گازدار از ترکیب گاز کربن دی اکسید با آب تحت فشار بالا تهیه می شود. این آب برای بدن فواید بسیاری دارد. مصرف آن می تواند به هضم غذا و کاهش وزن کمک فراوانی نماید. از این آب می توان برای تهیه نوشیدنی های گازدار خانگی بهره برد. البته امکان تهیه آب گازدار نیز […]

چگونه شربت را گازدار کنیم
بدون دیدگاه

آب گازدار از ترکیب گاز کربن دی اکسید با آب تحت فشار بالا تهیه می شود. این آب برای بدن فواید بسیاری دارد. مصرف آن می تواند به هضم غذا و کاهش وزن کمک فراوانی نماید. از این آب می توان برای تهیه نوشیدنی های گازدار خانگی بهره برد.

البته امکان تهیه آب گازدار نیز در منزل وجود دارد. برای این کار می توان از چند قطعه یخ خشک استفاده کرد.

چگونه شربت را گازدار کنیم

آب گازدار چیست و چه فوایدی دارد؟

آب گازدار که آن را نام های سودا یا آب کربناته نیز می شناسند، از ترکیب آب و کربن دی اکسید تحت فشار زیاد حاصل می شود. این آب همانند نوشابه های گازدار پر از حباب های کربن دی اکسید است. اما برخلاف نوشابه ها مضر نیست. نوشابه های گازدار دارای مقدار زیادی قند هستند. اما آب گازدار فاقد هرگونه قند و شکر است. البته از آن جایی که وجود کربن دی اکسید کمی طعم آن را تلخ می کند، به آن مقداری نمک افزوده می شود. همچنین در برخی از موارد از برخی از طعم دهنده ها نظیر اسانس لیمو نیز برای طعم دادن به این نوشیدنی استفاده می شود.

آب گازدار بدون مواد افزودنی مضر نظیر شیرین کننده ها یا رنگ های مختلف تقریبا دارای کالری صفر است و هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد. حتی می توان گفت به نسبت آب معدنی مفیدتر نیز هست. کربن دی اکسید موجود در این آب توسط شش ها و کلیه ها دفع می شود. این آب می تواند به عمل هضم غذا کمک کند و علائم بلغم را کاهش دهد.

چگونه شربت را گازدار کنیم

نوشیدنی های گازدار این روزها به علل مختلف از محبوبیت بسیاری برخوردارند. شاید شما هم موافق این موضوع باشید که اصلا تمام لذت خوردن نوشیدنی به همان گازدار بودن آن است. البته نوشیدنی های گازدار اگر حاوی مواد طبیعی باشند، نه تنها مضر نیستند، بلکه مفید نیز هستند. اگر نگران کربن دی اکسید موجود در نوشیدنی های گازدار هستید، باید بگوئیم که این گاز از طریق ریه ها و کلیه ها دفع خواهد شد و اصلا جای نگرانی نیست. لازم به ذکر است، مصرف بیش از حد نوشیدنی های گازدار صنعتی به علت استفاده از افزودنی های مضر نظیر انواع قند و شیرین کننده و رنگ برای سلامتی مضر است.

بنابراین اگر بخواهید از لذت خوردن یک نوشیدنی گازدار در کنار وعده غذایی خود بهره مند شوید، می توانید در منزل نوشیدنی گازدار تهیه کنید.

ساده ترین راه برای تهیه نوشیدنی گازدار استفاده از آب گازدار می باشد. در این روش می توان آبمیوه غلیظ یا اسانس میوه را با آب گازدار مخلوط نموده و آن را رقیق ساخت.

همچنین می توانید از یخ خشک برای گازدار کردن انواع نوشیدنی نظیر شربت آبلیمو یا آب استفاده کنید. برای این کار یک بطری ۴ لیتری انتخاب کنید. این بطری باید دارای دو درب باشد. روی یکی از درب ها چند سوراخ ایحاد کنید. کمتر از نصف بطری را از نوشیدنی پر کنید و حدود ۴۵۰ گرم یخ خشک به آن اضافه کنید. درب بطری را با درب سوراخ دار ببندید. به این صورت گازهای اضافی از داخل بطری خارج می شود. بعد از نرمال شدن فشار داخل بطری درب سوراخ دار را باز کنید و درب سالم را ببندید.

بهتر است در حین تصعید شدن یخ خشک بطری را کمی تکان دهید تا گاز کربن دی اکسید کاملا با نوشیدنی ترکیب شود. اگر دوست دارید نوشیدنی خود را خنک بنوشید، آن را برای چند ساعت در یخچال نگه دارید و بعد سرو نمایید. البته برای خنک کردن نوشیدنی می توانید چند قطعه یخ معمولی نیز به آن اضافه کنید.

آب گازدار چیست

معرفی نوشیدنی با آب گازدار

تمامی انواع نوشیدنی های خنک نظیر انواع آبمیوه های طبیعی و مصنوعی و آب را می توان بصورت گازدار تهیه نمود. البته باید دقت داشته باشید که دمای نوشیدنی باید از دمای اتاق کمتر یا هم دمای اتاق باشد. تقریبا می توان گفت باید دمای نوشیدنی از ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد بالاتر نباشد. زیرا باعث می شود که گاز آن خارج شود و دی اکسید کربن آن از بین برود.

طرز تهیه نوشیدنی با آب گازدار

یکی از انواع نوشیدنی هایی که می توان با استفاده از آب گازدار تهیه نمود، لیموناد خانگی است. بدین منظور به چند لیموی تازه، شکر، آب گاز دار و آب معدنی احتیاج دارید. ابتدا با استفاده از یک رنده پوست لیمو را رنده نمایید. دقت کنید که نباید سفیدی پوست لیمو را نیز رنده کنید. زیرا باعث تلخی نوشیدنی خواهد شد.

سپس لیمو را را از وسط دو نیم کنید و آب آن را بگیرید. شکر و آب معدنی را در قابلمه ای ریخته و روی آب حرارت دهید تا کاملا مخلوط شود. پوست لیموی رنده شده را نیز به آن اضافه کنید. این مخلوط را کنار بگذارید تا کاملا خنک شود. سپس آن را از صافی رد کنید و آب لیموی تازه را به آن اضافه کنید. در لیوان ها قطعات یخ بریزید. روی این قطعات یخ حدود یک سوم لیوان شربت اضافه کنید و مابقی لیوان را از آب گازدار پر کنید. می توانید این شربت را با برگ نعنا و اسلاید های لیمو تزئین نمایید.

مطالب مرتبط

بخش نظرات

نظرتان را بنویسید

Array