دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

مجله شلپ

نوشته کامل

نان شیرمال سوغاتی کجاست و مال کدام شهر است؟ (رزا منتظمی)

آیا میدانید نان شیرمال سوغاتی کجاست و نماد کدام شهر ایران است؟ در این مقاله شما را با مبدا نان شیرمال و آشپز معروف ایرانی، رزا منتظمی آشنا خواهیم کرد. شیرینی و نان های محلی از جمله سوغاتی های خوشمزه ای هستند که افراد در سفر به نقاط مختلف می توانند آن را تهیه کنند. […]

نان شیرمال سوغاتی کجاست
بدون دیدگاه

آیا میدانید نان شیرمال سوغاتی کجاست و نماد کدام شهر ایران است؟ در این مقاله شما را با مبدا نان شیرمال و آشپز معروف ایرانی، رزا منتظمی آشنا خواهیم کرد.

نان شیرمال سوغاتی کجاست

شیرینی و نان های محلی از جمله سوغاتی های خوشمزه ای هستند که افراد در سفر به نقاط مختلف می توانند آن را تهیه کنند. یکی از این شیرینی های سنتی و خوشمزه نان شیرمال است. در خمیر نان شیرمال به جای آب از شیر استفاده‌ می شود.

نان شیرمال قدمت زیادی دارد و سوغات شهرهای سمنان، همدان و قزوین محسوب می شود. البته در حال حاضر این نان قندی در اکثر شهرهای ایران پخته و توزیع می شود.

نان شیرمال چیست

نان شیرمال یکی از نان های پرطرفدار و خوش طعم ایرانی است. نان شیرمال نانی شبیه به فطیر است که در شهرهای متفاوت از مواد اولیه مختلف برای پختن آن استفاده می شود. اما اغلب این نان از آرد گندم، روغن و شیر تهیه می شود. تفاوت اصلی نان شیرمال و فطیر در این است که در تهیه نان شیرمال به جای آب از شیر استفاده می شود. به این علت به آن نان شیرمال گفته می شود چون در هنگام تهیه آن، خمیر در شیر مالش داده می شود.

نان شیرمال در اشکال مختلف پخته شده و اغلب به عنوان سوغات خرید و فروش می شود. این نان را معمولا در کنار شیر به عنوان صبحانه و میان وعده سرو می کنند.

نان شیرمال

نان شیرمال رزا منتظمی

فاطمه بحرینی مشهور به رزا منتظمی یکی از بزرگترین اساتید آشپزی است که کتاب مشهور هنر آشپزی را نوشته است. این بانوی هنرمند ایرانی سال های زیادی کلاس های آشپزی در تهران برگزار نموده است. در کتاب هنر آشپزی او که شامل دو جلد است، دستور پخت بیش از ۱۷۰۰ نوع غذای ایرانی و فرنگی وجود دارد.

رزا منتظمی یکی از بهترین دستور پخت ها را برای نان شیرمال معرفی نموده است. در این دستور پخت، نان شیرمال با استفاده از آرد، شیر، روغن، تخم مرغ، شکر، بکینگ پودر و بعضی مواد طعم دهنده نظیر گلاب و اسانس هل طبخ می شود.

شیرمال از سوغاتی کدام شهر است

نان شیرمال سوغات کجاست

سوغات یا ره آورد کالایی است که گردشگران از یک شهر یا روستا خریداری کرده و بعد از بازگشت به نزدیکان و دوستان خود هدیه می کنند. سوغات معمولا جزو صنایع دستی یا غذاها و شیرینی های سنتی هر شهر و دیار می باشد. نان شیرمال یکی از نان های سنتی ایرانی است که در بسیاری از شهرها طبخ و خرید و فروش می شود. نان شیرمال معمولا به عنوان سوغات فروخته می شود.

شیرمال از سوغاتی کدام شهر است

اگرچه نان شیرمال در اکثر شهرهای ایران وجود دارد، اما این نان قندی خوش طعم در اصل سوغات شهرهای همدان، سمنان و قزوین می باشد.

البته نان شیرمال نه تنها در ایران بلکه در کشورهای هند، پاکستان و افغانستان نیز پخته می شود. در هر کشوری با توجه به ذائقه مردم تغییرات اندکی در دستور پخت این نان وارد شده است. بطور مثال در هند در خمیر این نان میخک نیز اضافه می کنند و در کنار غذاهای تند هندی سرو می شود.

نان شیرمال مال کجاست

نان شیرمال مال کجاست

برای تهیه نان شیرمال می توان با کمی صبر و حوصله آن را در خانه پخت و یا با مراجعه به شیرینی پزی ها این نان قندی خوشمزه و مقوی را تهیه نمود. حتی امروزه با پیشرفت ابزارهای ارتباطی و خدمات ارسال بار استاندارد می توان نان شیرمال مرغوب را به صورت آنلاین از بهترین مرا‌کز پخت این شیرینی خریداری نمود.

مطالب مرتبط

بخش نظرات

نظرتان را بنویسید

Array